W “krainie tysiąca stawów” – Tirschenreuth

Co łączy bawarską “krainę tysiąca stawów” z porcelaną? Kaolin i szpat polny. Związek ten ma początki w procesach geologicznych sprzed 320 milionów lat! Wtedy to dzięki specyficznym warunkom w gigantycznej niecce na granitowym podłożu powstały tysiące stawów.
Tirschenreuth stawy.JPG
Niezbyt głęboko położony kaolin wydobywa się tam do dzisiaj, a przydał się on bardzo jako surowiec niezbędny do produkcji wyrobów ceramicznych, kiedy w 1838 roku w Tirschenreuth powstała manufaktura porcelany.

panorama.jpg
Urokliwie położone niewielkie miasteczko (jego powierzchnia to zaledwie 100 km kw.) przed stu laty dotknęła straszna tragedia, kiedy pożar w ciągu zaledwie 4 godzin strawił całą zabudowę, pochłaniając też wiele ofiar. Obok hodowli ryb w okolicznych stawach mieszkańcy Tirschenreuth w większości znaleźli zatrudnienie w manufakturze, która szybko zasłynęła dzięki produkcji porcelany o wysokiej jakości.
main2
W 1927 roku jej właścicielem został Lorenz Hutschenreuther, który w latach kryzysu ekonomicznego przeniósł produkcję do swych fabryk w Selb.
lorenz_new
Opuszczone budynki nawiedził kolejny pożar, wskutek którego zostały one ostatecznie rozebrane w 1990 roku. Podążając śladami Goethe’go, który kiedyś odwiedził Tirschenreuth, warto tutaj powrócić.

Od 10 lat można zwiedzić Museum Quartier z prezentacją lokalnej historii rybołówstwa, stanowiącego od wieków źródło utrzymania dla miejscowej ludności. Fascynujące są również zbiory porcelany, z której zasłynęła ta miejscowość.
cupps.jpg
Każdego roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, dodatkową atrakcją lokalnego muzeum jest kolekcja świątecznych szopek.
szopka

Leave a Reply

%d