Maria w nietypowych odsłonach

Bujne róże, barwne bukiety, delikatne pąki – kwieciste dekoracje na klasycznej porcelanie znamy bardzo dobrze. Romantyczna  kwiatowa kompozycja to najchętniej wybierany wzór, więc nic dziwnego, że pojawiło się tak wiele floralnych motywów w ponad 100-letniej historii Marii. Jednak w ponad 200 zdobieniach odnajdziemy również dekoracje nietuzinkowe i to te są najbardziej pożądane przez kolekcjonerów.

zloto

Złote zdobienia

Cała dekoracja w złocie pojawiała się dosyć rzadko ze względu na materiał i trudność wykonania. Dzisiaj oczywiście często spotyka się takie motywy na porcelanie, ponieważ możliwości techniczne pozwalają na produkcję takich dekoracji na szeroką skalę, jednak tego typu wzory ze złota kilkadziesiąt lat temu nie były spotykane tak często jak dziś. Zazwyczaj 24-karatowe złoto było nakładane ręcznie, stąd wysoka wartość porcelanowych elementów zdobionych w ten sposób.

kobalt_1

Kobaltowa precyzja

Kolejną dekoracją poszukiwaną przez kolekcjonerów jest zdobienie kobaltowe. Barwnik nakładano ręcznie i potrzebna była duża precyzja oraz doświadczenie malarza. Porowata powierzchnia biskwitowej porcelany wchłania kobaltowy barwnik tak jak bibuła wchłania atrament.

 

W przypadku tej techniki nie ma więc możliwości skorygowania raz naniesionej ilustracji. Pojawiały się również dekoracje, gdzie cała powierzchnia filiżanki była pokryta kobaltem, a dzięki temu porcelana zyskiwała niezwykle wyrazisty koloryt, który dodatkowo urozmaicony był kompozycjami ze złota lub srebra.

Maria_herb1

Okazjonalne herby

Z okazji ważnych wydarzeń, uroczystości lub jubileuszy pojawiały się na porcelanowej Marii także… herby. Na taki przywilej nie mógł sobie pozwolić każdy, ale z pewnością posiadanie własnego emblematu na wyjątkowej porcelanie Rosenthal było pewnym wyróżnieniem. W swojej kolekcji możemy się pochwalić filiżanką do mokki z herbem Kolonii w bardzo szlachetnym wydaniu oraz z godłem bawarskiego miasta Füssen.

 

 

Popękana skorupa

W nietypowych dekoracjach Marii odnajdziemy również motyw craquelé. Pęknięcia na glazurze bywały ozdobą porcelanowych przedmiotów. W zdobieniu Marii nie odnajdziemy typowych rys, a jedynie ich imitację ze złota, która tworzy swego rodzaju pajęczynkę “pęknięć” na powierzchni filiżanki. Dekoracja wygląda bardzo współcześnie, więc trudno czasem uwierzyć, że ten wzór powstał w poprzednim wieku.

3 Comments on “Maria w nietypowych odsłonach

  1. Kocham Marię całym sercem. Bardzo podoba mi się dekoracja kobaltowa i złote pęknięcia. To niesamowite, jak ogromny potencjał ma ten serwis. Chociaż nie powinno nas dziwić, że Maria, jak każda kobieta, ma wiele wcieleń. Pozdrawiam serdecznie!

    • To prawda, że Maria wystepuje w wielu odsłonach. Zdarza się, że dekoracja jest tak bogata, że odwraca uwagę od formy porcelanowego serwisu, dlatego wiele osób ceni najwyżej wersję białą.
      Miłośników porcelany z Selb intryguje, jak różne mogą być zdobienia oraz to, jak bardzo odmieniają one klasyczną formę, która powstała w tak odległych czasach. Dziękujemy za komentarz. Kareński.

  2. Witam .Widziałam miseczkę Bisłej Marii w kolorze ecru ze złoceniem na rantach.Czy to mozliwe ?

Leave a Reply

%d bloggers like this: