Pablo Picasso. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie

W lutym Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło udostępnić zwiedzającym dotychczas nieprezentowane zbiory. Inauguracją cyklu „Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie” jest wystawa grafik i ceramiki autorstwa Pabla Picassa.

talerze
Spośród 70 dzieł hiszpańskiego artysty w zbiorach Muzeum Narodowego wybrano 30 prac, z których najliczniejszą grupę stanowią litografie, a także kolekcja 10 unikatowych talerzy. Wszystkie powstały we wczesnym okresie zainteresowania artysty ceramiką i były punktem wyjścia do dalszego rozwoju w tej dziedzinie. Obok kilkunastu grafik z cyklu Kobieta w fotelu, na wystawie można podziwiać również kompozycje z martwą naturą, a także dwa barwne linoryty odbite osobiście przez artystę.
Kobieta w Kapeluszu
Zwiedzający mają okazję na własne oczy zobaczyć słynną Kobietę w kapeluszu – portret Jacqueline Roque, drugiej żony Picassa, który często reprodukowany jest i chętnie wykorzystywany jako dekoracja w sztuce użytkowej.
kubki
We współczesnym wzornictwie odnajdziemy dziś wiele przedmiotów ozdobionych motywami zaczerpniętymi z dzieł Picassa.  W niemieckiej manufakturze porcelany Konitz powstaje kolekcja filiżanek i kubków dekorowanych grafikami mistrza kubizmu.
poduszki
Z kolei z paryskiej pracowni gobelinu pochodzą poduszki z reprodukcjami dzieł Picassa, wśród których odnajdziemy te najbardziej znane, jak choćby Kobieta w kapeluszu, Portret Dory Maar oraz Kobieta w fotelu. Dzięki przedmiotom codziennego użytku dekorowanym motywami z twórczości hiszpańskiego artysty możemy urozmaicić przestrzeń i wprowadzić do wnętrz element sztuki. Zarówno porcelana, jak i żakardowe poduszki inspirowane pracami Picasso są dostępne w salonach Rosenthal.

Wystawę Pablo Picasso. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie można oglądać od 12 do 24 lutego 2019.

3 Comments on “Pablo Picasso. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie

  1. Byłam kiedyś na dużej wystawie Picassa w zamku w Katanii. Pokazano bardzo duże zbiory ceramiki, która sprawiła, że odkryłam Picassa na nowo. Na pewno odwiedzę i tę wystawę, żeby zainspirować się jeszcze bardziej.

    • Proszę również odwiedzić jeden z naszych salonów – jestesmy dumni mogąc prezentować twórczość tego artysty na porcelanie. Pozdrawiam. M.A.Karenski-Tschurl

      • Wiem, wiem. Znam wasze produkty z Picassem i podziwiam je od lat. Nie trzeba mnie szczególnie zapraszać, bo dosyć regularnie odwiedzam salony Rosenthal. Czasami tylko żeby nacieszyć oczy (ostatnio zachwyciły mnie przyciski do papieru Lalique), a czasami żeby coś pięknego dokupić do mojej kolekcji. Zawsze mam coś upatrzonego. Teraz np. czaję się na szklanki z Gorgoną od Versace. Są boskie!

Leave a Reply

%d bloggers like this: