“Projektowanie to dekorowanie” – dialog formy i funkcji Alessandro Mendiniego

Alessandro Mendini był artystą kontrowersyjnym, mistrzem i legendą włoskiego designu. Studio Alchimia, którego był założycielem propagowało idee postmodernizmu, głosząc hasła: „nie ma już oryginalności, a każdy nowo zaprojektowany obiekt to tylko kombinacja istniejących dekoracji, wzorów i powierzchni. Projektowanie to przeprojektowywanie. Projektowanie to dekorowanie.”
proust_chair
Mendini wyznaczał nowe trendy, wykazywał nowatorski sposób myślenia i niebanalne spojrzenie na sztukę projektowania. Najlepszym przykładem takiego podejścia jest zaprojektowany w 1978 roku legendarny fotel “Proust Chair”, w którym designer zderzył barokową formę z dekoracją inspirowaną postimpresjonizmem.
annaG_alessandrM
Projektant współpracował z marką Alessi – liderem w dziedzinie produkcji przedmiotów użytkowych, które stały się ikonami designu. Anna G. oraz Alessandro M. to dwa najbardziej rozpoznawalne obiekty projektu Mendiniego stworzone dla włoskiego giganta.
parrot
Zwyczajne i powszechnie używane rzeczy zyskały rangę sztuki, a zarazem zdobyły tak duże uznanie, że zaczęto produkować je w różnych wersjach kolorystycznych i nietypowych „strojach”.  Anna G.  w jednej z reklam upodobniła się do Marylin Monroe, a Alessandro M. wcielał się m.in. w gwiazdę rocka, arlekina, ducha, króla i wiele innych postaci. Powstała również cała seria dodatków kuchennych, z których dużą popularnością cieszy się etażerka Anna Gong.
gong
Oprócz tej spektakularnej linii produktów, Mendini zaprojektował równie intrygujący korkociąg o nazwie Parrot, który swoim wyglądem przypomina barwną papugę. Serię przedmiotów stworzonych dla marki Alessi przez Mendiniego można nabyć w salonach Rosenthal w całej Polsce.
clocks.jpg
Także w ofercie marki Kartell odnajdziemy dodatki, których twórcą jest Alessandro Mendini. Pierwszym projektem designera dla włoskiego producenta mebli jest zegar Crystal Palace, do którego wykończeniem nawiązuje kolejny obiekt – taboret Roy. Obydwa flagowe projekty Mendiniego dostępne są w salonach Kartell w Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Ostatnim projektem architekta dla tej włoskiej marki była dekoracja dla modułowej komody Componibili pomysłu Anny Castelli – mebla, który w 2017 roku obchodził swoje 50-lecie.
Componibili_Alessandro Mendini

One Comment on ““Projektowanie to dekorowanie” – dialog formy i funkcji Alessandro Mendiniego

  1. Uwielbiam projekty Mendiniego od czasu znakomitej wystawy jego projektów we Wrocławiu. Bardzo mi przykro, że straciliśmy kolejnego mistrza. Dobrze, że możemy cieszyć się jego rzeźbami w Starym Browarze i kupować cudowny design w Waszych salonach. Jeszcze nic nie mam, ale od lat szykuję się do zakupu korkociągu. Po prostu, trzeba go mieć!

Leave a Reply

%d bloggers like this: