Wszystkie skarby Portugalii – ceramika Bordallo

Nie tylko z azulejos Portugalia słynie – choć niewątpliwie te ceramiczne płytki to jeden ze znaków charakterystycznych tego kraju. Portugalskie skarby postanowił wykorzystać w XIX wieku Raphael Bordallo Pinheiro.
Bordallo_history.jpg
Był ważną osobistością świata kultury, karykaturzystą, dekoratorem, projektantem i… ceramikiem. Wraz z bratem – Feliciano Bordallo Pinheiro – powołał do życia w 1884 roku Fábrica de Faianças das Caldas. Raphael zajmował się aspektami artystycznymi oraz technicznymi, a Feliciano wszystkimi sprawami organizacyjnymi.


Od samego początku produkty z fabryki braci Bordallo wyróżniały się kreatywnym podejściem do projektowania, ale opartym na lokalnej tradycji oraz oryginalnymi inspiracjami portugalską florą i fauną.
b5
Marka nadal pozostaje wierna swoim założeniom – wykorzystuje tradycyjne techniki produkcji oraz naturalistyczne wzory, które są podstawą fabryki. Jej znakiem rozpoznawczym jest sardynka, słynie z wyjątkowych jaskółek, a w swoim logotypie posiada… żabę. Misy w kształcie kapusty, talerze i patery imitujące liście, puzderka przypominające warzywa i owoce – te zabawne projekty są związane z poczuciem humoru założyciela marki.


Roślinność, którą odnajdziemy na Półwyspie Iberyjskim obecnie możemy mieć na polskim stole w postaci szkliwionego fajansu. Humorystyczne, wiosenne produkty, do złudzenia przypominające skarby portugalskiej natury, są już do nabycia w salonach Rosenthal na terenie Polski.

Obecnie marka braci Bordallo wchodzi w skład znanej portugalskiej marki Vista Alegre, dzięki czemu udało się zachować trwałość jej tradycji.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: