Geometria

Jednym z najstarszych działów matematyki jest geometria. Już zanim ukształtowała się jako dziedzina nauki, proste, liniowe wzory były dla człowieka źródłem licznych symboli.
geometriaw sztuce
Wieloznaczne motywy geometryczne w wielu kulturach wykorzystywane były zarówno w architekturze sakralnej, jak i w innych dziedzinach sztuki, jednak w malarstwie i wzornictwie XX wieku ich obecność dostrzega się najsilniej. Geometryzacja sztuki wywarła ogromny wpływ zarówno na formy Bauhausu, jak i dekoracje charakterystyczne dla stylu Art Deco.

Także na porcelanie odnaleźć można drobne motywy geometryczne zastępujące najpopularniejsze kompozycje kwiatowe. Na krawędziach okalających filiżanki i talerzyki pojawiają się proste paski, a także bardziej złożone kombinacje kolorowych figur.

Spotkać można również bogatsze geometryczne dekoracje, odważnie pokrywające całą powierzchnię przedmiotu, jak przenikające się okręgi w odcieniach zieleni, które doskonale korespondują ze złoceniami.
filizanka_6
Zdarza się też, że figury geometryczne pojawiają się także jako element formy filiżanki, najczęściej jako uchwyt o ostrych kątach.


filizanka_9
Przykładem geometryzacji zdobień na porcelanie są filiżanki pochodzące z manufaktur Hutschenreuther i Thomas, których powierzchnie zdobią wprawdzie kompozycje kwiatowe, ale  płatki i listki przybierają formy trójkątów, rombów i kół, daleko odbiegając od kształtów spotykanych w naturze.

geometria

Leave a Reply

%d bloggers like this: