Sztuka jest kobietą?

Kobieta jako istota eteryczna a zarazem intrygująca i tajemnicza od zarania dziejów była źródłem inspiracji dla artystów. Pisarze i poeci poświęcili swoim muzom niezliczone ilości stron. Lady Makbet, Anna Karenina czy Lolita na zawsze zapisały się historii literatury.  „Monalisę” i „Dziewczynę z perłą”, choć jedna z nich znajduje się w Luwrze, a druga w muzeum w Hadze, znają niemal wszyscy. Przykłady można mnożyć, ale trudno zaprzeczyć, że kobiety są inspiracją dla artystów.
patery marylin
Tendencja ta znana jest także w dziejach historii porcelany. To z miłości do swojej żony, Marii de Beurges, Philip Rosenthal stworzył legendarny już serwis, który nazwał jej imieniem. Dzięki aktowi uwielbienia, jaki założyciel bawarskiej manufaktury złożył swojej ukochanej, od przeszło 100 lat możemy cieszyć się kolekcją „Biała Maria”.
Piero Fornasetti
Na porcelanie i szkle sygnowanym logotypem Rosenthal pojawiły się portrety kobiet autorstwa Andy’ego Warhol’a.  Obserwując urodę i karierę Marylin Monroe czy  Grace Kelly, nietrudno sobie wyobrazić dlaczego obie zostały muzami króla pop-artu.
Fornasetti_plates
Natchnieniem i inspiracją włoskiego artysty, Piero Fornasettiego była XIX-wieczna śpiewaczka operowa Lina Cavalieri,  którą ukochał od tego stopnia, że stworzył ponad 500 wariantów jej portretu, z których wiele zdobiło niegdyś talerze Rosenthal, a dziś pojawiają się jako dekoracja porcelanowych świec zapachowych.
Ekatarina Moré
Nie tylko artyści ale i artystki chętnie czyniły kobiety bohaterkami swoich dzieł, jak znakomita przedstawicielka art  déco, Tamara Łempicka czy współczesna rosyjska malarka, Ekatarina Moré, której charakterystyczne, kolorowe kobiece portrety ozdobiły serię filiżanek, pater i wazonów marki Rosenthal.

Leave a Reply

%d bloggers like this: