Kawa

Kiedy wcześnie rano dom wypełnia niepowtarzalny aromat, którego nie da się pomylić z żadnym innym, od razu wiadomo, że to będzie dobry dzień… Espresso, lungo, cappuccino, mocca – niezależnie od rodzaju, kawa to przyjemność ożywiająca, stymulująca i dodająca energii.  Nawet legendy dotyczące jej początków pobudzają zmysły. Według jednej z nich tajemniczy napój podany Mahometowi przez Archanioła Gabriela dodał mu tyle sił, że prorok był w stanie bez wysiłku zabić czterdziestu mężczyzn i zaraz potem zaspokoić czterdzieści kobiet! O ile w wiarygodność tej historii można wątpić, to wędrówka kawy z Etiopii do Jemenu, a potem na tereny całej Arabii, jest z pewnością bliższa prawdy.
coffee london
Pierwsza kawiarnia powstała w 1554 roku w Stambule, a w Europie po raz pierwszy kawę wypito w kafejce w Oksfordzie blisko 100 lat później. Rosnąca popularność tego egzotycznego napoju miała duży wpływ na rozwój manufaktur porcelany, które prześcigały się w pomysłach na kolejne wzory kawowych filiżanek.
Rosenthal Jade
Jako że ludzie dzielą się na miłośników herbaty i kawoszy, naczynia przeznaczone do serwowania tych dwóch szlachetnych napojów znacznie się od siebie różnią.  Dzbanki i filiżanki do kawy są wyższe i smuklejsze od herbacianych, co jest doskonale widoczne w serwisach Rosenthal.

Poza tym rozmaitość rodzajów kawy wymaga różnorodnych zestawów do jej serwowania. W innej filiżance wypijemy espresso, w jeszcze innej cafe au lait, natomiast do latte macchiato idealnie sprawdzi się szklanka z kolekcji “Maria Crystal”.
Macchiato
Spoglądając wstecz na historię porcelany Rosenthal i innych manufaktur, obserwujemy  wyjątkową kreatywność, jaką wykazywały one w tworzeniu wzorów maleńkich filiżanek do mokki.
traditionBogactwo motywów, różnorodność dekoracji i kolorów powstałe niegdyś dzięki talentowi  anonimowych artystów, dziś tworzy legendę “białego złota”.

Leave a Reply

%d bloggers like this: