Kalejdoskop wrażeń

Przypominacie sobie z dzieciństwa  zdziwienie i niedowierzanie, kiedy przykładaliście do oka  zwyczajny przedmiot, niepozorną zabawkę i w jednej chwili przenosiliście się do magicznego świata?  Dziś wiemy, że niezwykła feeria barw i kombinacja wielokolorowych figur, którą widzieliśmy spoglądając w kalejdoskop,  to tylko sztuczka, iluzja optyczna, ale odczuć, jakie wywołały w nas wtedy te obrazy, nie da się zapomnieć.
fotele
Przyglądając się dłuższą chwilę dekoracji zaprojektowanej przez Alessandro Mendiniego, wrażenia są bardzo podobne. Ten geometryczny wzór powstał jako reinterpretacja słynnego motywu z pierwowzoru legendarnego fotela Proust Chair , który pojawiał się w co najmniej kilkudziesięciu różnych wersjach. Mendini, znany ze swojej odwagi twórczej, nazywany nawet „protagonistą prawdziwej rewolucji w designie”, postanowił przenieść  ten motyw na porcelanę.


Forma filiżanki zaprojektowana przez rozkochanego w motywach mitologicznych niemieckiego malarza i rzeźbiarza, Paula Wunderlicha, pochodzi z kolekcji „Mythos”, którą artysta stworzył dla manufaktury Rosenthal . Najbardziej charakterystycznym elementem tej serii są uszka filiżanek w kształcie skrzydeł, nawiązujące do postaci mitologicznego Ikara. Z uwagi na oryginalność formy filiżanka „Mythos” dekorowana  była przez wielu artystów.


Wzór Mendiniego wyróżnia się głębokim nasyceniem użytych barw, które są źródłem intensywności doznań i pozytywnej energii.  Zwielokrotnione figury geometryczne i odważne połączenia kontrastujących ze sobą kolorów wywołują prawdziwy kalejdoskop wrażeń. Wystarczy zmrużyć powieki.

Leave a Reply

%d bloggers like this: