Porcelana miśnieńska – nie tylko na Wawelu

Co było pierwsze: jajko czy kura? Trudno jest znaleźć jednoznaczne rozstrzygnięcie dla klasycznego dylematu, który spędzał sen z powiek niejednemu filozofowi. Na szczęście znacznie prostsze wydaje się udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące początków porcelany w Europie. Rosenthal jest dziś wprawdzie jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek kojarzonych z „białym złotem”, nie podlega jednak dyskusji że historia porcelany europejskiej rozpoczęła się w Miśni. To właśnie tam w 1710 roku August II Mocny założył słynną manufakturę.
meissen_porzellan_manufaktur
Od paru tygodni w Krakowie trwa wystawa, która zainteresuje pasjonatów przeszłości. „Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” to pokaz obejmujący ponad 400 eksponatów. Każdy z nich zdaje sprawę z wysokiej jakości materiału, precyzji wykonania i pomysłowości artystów zatrudnionych w królewskiej wytwórni, które sprawiają, że z dużym szacunkiem spoglądamy na historię „białego złota”.

Właśnie dlatego w naszych wybranych salonach dostępne są także „perełki z przeszłości”. Od kilku lat miłośnicy historycznych obiektów doceniają kolekcjonerskie egzemplarze filiżanek, biżuterię i wazony dostępne w linii Rosenthal Tradition.

Uwagę zwracają też propozycje manufaktury w Miśni. „Wzór cebulowy”, „Serwis Łabędzi” czy porcelanowe figury od wielu lat mają swoje grono oddanych wielbicieli, którzy – obok najwyższej jakości i tradycyjnych technik dekorowania – podziwiają charakterystyczne formy produkowane na podstawie archiwalnych wzorów przechowywanych starannie od początku istnienia manufaktury.

Meissen6

 

Więcej zdjęć oraz informacje na temat wystawy: tutaj.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: