V jak Versace

Kiedy w 1927 roku rosyjski artysta Erté rozpoczynał pracę nad serią obrazów „Alfabet” nie przypuszczał nawet, że przysporzy mu ona większej popularności niż projekty kostiumów i scenografii teatralnych, a nawet ponad 200 okładek kultowego modowego pisma „Harper’s Bazaar”. Nie było to jednak jedyne zaskoczenie, jakie spotkało artystę w pracy nad tą kolekcją. Erté założył, że na ukończenie serii będzie potrzebował dwóch lat. Niestety plan okazał się zbyt optymistyczny, ponieważ  finalny efekt projektant zaprezentował dopiero po czterdziestu latach!
alfabet
Do dziś wielu artystów traktuje sam alfabet, jak i cykl obrazów „ojca art deco” złożony z 26 liter,  jako źródło inspiracji. Alfabet odnajdziemy we współczesnej fotografii, w serii zdjęć portrecisty gwiazd Hollywood, Douglasa Kirklanda, a także w przestrzeni miejskiej, gdzie poszczególne litery alfabetu pojawiają się w postaci oryginalnych, kolorowych ławek, łącząc w sobie funkcje użytkowe i estetyczne. Litery alfabetu to nie tylko narzędzie komunikacji; to także rodzaj ornamentu, który może pełnić funkcje dekoracyjne.
Rosenthal, kubek z kolekcji "XXL"
Najbardziej spektakularnym przykładem wykorzystania motywu alfabetu tej zimy jest nowa kolekcja porcelany projektu włoskiego domu mody Versace. „Holiday Alphabet” to prawdziwa feeria barw utrzymana w bożonarodzeniowej stylistyce. Brzegi talerzy i spodków z tej limitowanej, produkowanej jedynie w 2019 roku serii, okala niezwykle bogaty wieniec złożony ze złotych liści, kwiatów Gwiazdy Betlejemskiej, ostrokrzewu i jemioły, w który wpleciono charakterystyczny dla projektów Versace grecki meander.

Bez wątpienia jednak punktem centralnym wszystkich elementów kolekcji są bogato zdobione, różnorodne  litery alfabetu. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że zestawiono je obok siebie  przypadkowo, w szyku pozbawionym znaczeń. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej na filiżankach, kubkach i talerzach odnajdziemy ciąg liter układający się w nazwę najsłynniejszego domu mody na świecie. „Holiday Alphabet” to bogactwo, ekstrawagancja i oryginalność, to kwintesencja świątecznej radości, to V jak Versace!
Rosenthal meets Versace, kolekcja Holiday Alphabet

Leave a Reply

%d bloggers like this: