Talerz na ścianie? Dlaczego nie!

Porcelana, jako tworzywo niezwykle kruche i delikatne, z długą i pełną tajemnic historią fascynowała i inspirowała wielu artystów. Na przestrzeni lat bywała bohaterką powieści, muzą poetów i malarzy. We współpracy z wybitnymi mistrzami powstało wiele niepowtarzalnych i unikatowych obiektów. Wśród nich szczególnie wyjątkowe wydają się talerze dekoracyjne, które z poziomu przedmiotów codziennego użytku „wspięły się” wyżej, zyskując walor dzieła sztuki.


Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w manufakturze Rosenthal powstała seria przedmiotów użytkowych, zdobionych grafikami znanego na całym świecie francuskiego rysownika Raymonda Peyneta, autora ponad 6000 obrazków, któremu sławę zapewniła para „Zakochanych”. I to właśnie wizerunek poety i jego ukochanej znalazł się na porcelanowych talerzach wyprodukowanych w bawarskiej manufakturze, które dziś oprawione w ramy,  zyskały nową jakość i prezentują się fantastycznie.

 
Także we współpracy z marką Rosenthal niemiecka botaniczka, działaczka na rzecz ochrony środowiska Loki Schmidt, opracowała serię talerzy przedstawiających gatunki roślin zagrożonych wyginięciem. Dzięki jej szczególnej wrażliwości na sprawy przyrody i ekologii, a także niezwykłemu wyczuciu estetyki powstała kolekcja porcelanowych talerzy, które oprawione w złotą ramę nie tylko wyglądają zjawiskowo, ale także przypominają nam, jak ważna jest  dla nas wszystkich troska o naturę.


Mistrza surrealizmu Salvadora Dalí także inspirował świat przyrody. Świadomy mocy i sił drzemiących w naturze, to właśnie rośliny uczynił głównymi bohaterkami licznych grafik, które ozdobiły serię porcelanowych talerzy. Na każdym z nich autor łączył elementy botaniczne z charakterystycznymi dla siebie, surrealistycznymi detalami, dzięki czemu powstały obiekty oryginalne i zupełnie wyjątkowe. Oprócz kolorowych grafik na kilku talerzach znalazły się także czarno-białe przedstawienia tańca, teatru, poezji, architektury, muzyki i rzeźby, za pośrednictwem których ekscentryczny artysta oddał hołd sztuce.


Szczególny zbiór tworzy seria kolekcjonerskich talerzy sygnowanych marką Rosenthal, zaprojektowanych przez wybitnych autorów, których różniło niemal wszystko – narodowość, ekspresja, styl, źródła inspiracji. Wśród nich znaleźli się między innymi Jean Cocteau, Ernst Fuchs, Bjørn Wiinblad, Günter Grass. Ta różnorodność wśród twórców zaowocowała niezwykle bogatą, wielowymiarową kolekcją ilustrującą doskonale motto Philipa Rosenthala: „Żyć ze sztuką”.


Delikatne, eteryczne projekty Loki Schmidt, zabawna para „Zakochanych” czy ekscentryczne grafiki Salvadora Dalí – czy mają wspólny mianownik? Oczywiście – to porcelanowe talerze!

Leave a Reply

%d bloggers like this: