Mowa Kwiatów

Subtelne i eteryczne, zachwycające barwami, upajające zapachem. Kwiaty – oprócz niezaprzeczalnego uroku, posiadają też bogatą symbolikę. Jeśli ją poznamy, każdy z nich przemówi do nas własnym głosem. Powszechnie wiadomo, że biała lilia oznacza niewinność, czerwona róża – miłość, a żółte żonkile kojarzone są z zazdrością. Wyliczać można długo, bo ile rodzajów, tyle znaczeń. To właśnie ze względu na swoją symbolikę kwiaty pojawiają się na obrazach czy fotografiach, a często także spotykane są jako motyw dekoracyjny wielu elementów porcelanowych serwisów.

Kwiatowe wzory na porcelanie znane są od czasu, gdy w miśnieńskiej manufakturze wykonano pierwsze przedmioty zdobioną zieloną winoroślą, a niedługo później Royal Limoges zasłynęło zjawiskową „paryską różą”.


Wśród porcelany pochodzącej z manufaktury w Selb także znajdziemy przepiękne kwiatowe kompozycje zdobiące dzbanki, filiżanki i półmiski. Wspaniałym przykładem jest serwis „Brillance. Tajemniczy Ogród”, którego dekorację stworzyła dla Rosenthal rozmiłowana w kwiatach Regula Stüdli. Utrzymany w kolorach letniej łąki projekt charakteryzuje się wyjątkową delikatnością i subtelnością, podobnie jak „Alpejski Ogród”– błękitna odsłona serwisu Brillance, tym razem ozdobiona chabrami, fiołkami i krokusami.


Na porcelanie Rosenthal nie mogło także zabraknąć róży – muzy poetów i malarzy, utożsamianej z pięknem i delikatnością, uznawanej za symbol miłości. Projektantka Regula Stüdli  wykorzystała „królową kwiatów” do dekoracji legendarnej „Białej Marii” i tak właśnie powstał wzór „Maria Róża” złożony z róż w odcieniach od pudrowego, przez łososiowy, aż po fuksję.


Bukiety w nieco bardziej przygaszonych, pastelowych barwach zdobiące jubileuszową serię„Maria Flowers”stworzoną z okazji 30-lecia Rosenthal w Polsce doskonale komponują się z klasyczną formą serwisu i podkreślają nieskazitelną biel porcelany.

Dla wszystkich wielbicieli kwiatowych dekoracji mamy teraz nie lada gratkę, bowiem w salonach Rosenthal i w sklepie online trwa właśnie akcja „Mowa Kwiatów”, w ramach której, przy zakupie elementu serwisu z motywem kwiatowym, na drugi otrzymacie rabat 50%!

Leave a Reply

%d bloggers like this: