Aqua vitae, czyli… whisky

Powstała najprawdopodobniej w VII wieku jako środek używany wyłącznie do celów leczniczych. Produkowana w klasztorach i zalecana przez mnichów jako panaceum na wszelkie dolegliwości oraz mikstura przedłużająca życie została nazwana „wodą życia” czyli „aqua vitae”. Dziś znana jest bliżej jako whisky.

 


Według legend metodę produkcji trunku przywiózł z Francji do Irlandii św. Patryk.  Stamtąd w IX wieku trafiła w ręce Szkotów, którzy uczynili z niej dobro narodowe.

 


Dziś whisky ma swoich wielbicieli na każdym kontynencie i doczekała się nawet swojego święta przypadającego 16 maja. W domach aukcyjnych podczas licytacji „wyznawcy” szkockiego trunku potrafią zapłacić bajońskie sumy za unikatowe butelki „aqua vitae”. Najdroższa single malt na świecie  – Macallan z 1926 roku – została sprzedana za 1,9 miliona  dolarów!
macallan 1926
Szlachetny trunek wymaga wyjątkowej oprawy. Trudno wyobrazić sobie lepsze połączenie niż wyśmienita whisky podana w szklankach projektu Gianniego Versace. Podczas długoletniej współpracy mediolańskiego domu mody z manufakturą Rosenthal powstało wiele znakomitych projektów, wśród których znalazły się między innymi wykonane z pietyzmem luksusowe wyroby ze szkła.

 

 

 
Obok kieliszków czy świeczników powstały też ośmiokątne szklaneczki do whisky, na dnie których w formie reliefu umieszczono znak rozpoznawczy włoskich kreatorów mody –  głowę Meduzy.

 

Szklanki występują też w bogatszej w zdobienia wersji, dekorowanej motywem greckiego meandra tuż przy ich górnej krawędzi. Komplet dwóch takich szklanek w eleganckim  opakowaniu to doskonały pomysł na prezent, który z pewnością ucieszy każdego miłośnika szkockiego trunku. Dopełnieniem całości będzie ekskluzywna  karafka Versace z efektownym korkiem w kształcie głowy Meduzy. Celebrowanie czas zacząć!
rosenthal versace karafka

Leave a Reply

%d bloggers like this: