„Dynasty” – między tradycją a nowoczesnością

Bujna roślinność, fantastyczne stworzenia, a wszystko na porcelanie w odcieniach głębokiego błękitu i czerni połączonych ze złotymi akcentami… Mowa o kolekcji „Dynasty”– wspólnym projekcie Rosenthal i włoskiego designera Gianniego Cinti, którego zafascynowała nie tylko 140-letnia historia bawarskiej manufaktury, ale także porcelana jako tworzywo, z którym dotychczas nie miał okazji pracować. Dzieje „białego złota”, owiane aurą tajemnicy, przepełnione fantastycznymi legendami poruszyły wyobraźnię projektanta i zainspirowały go do stworzenia bogato zdobionej dekoracji. Gianni Cinti postanowił połączyć je z własnymi artystycznymi doświadczeniami, zdobytymi między innymi podczas współpracy z włoskim kreatorem mody Gianfranco Ferré. Tak powstała efektowna dekoracja, stylem przypominająca nieco barokowe projekty Versace, która mimo silnego zakorzenienia w tradycji jest zarazem bardzo nowoczesna.

Bardzo eklektyczny wzór, w którym przeplatają się dekoracje inspirowane motywami orientalnymi, renesansowymi i secesyjnymi nawiązuje do historii rodziny Rosenthal i rokokowego zamku Erkersreuth, w którym Philipp Rosenthal w 1879 roku założył malarnię porcelany. Wielość symboli, dekoracje inspirowane herbami czy kameami, a przede wszystkim złoto, pojawiające się na wszystkich elementach kolekcji,  to także odniesienie do rodzinnego dziedzictwa. Wyjątkowe bogactwo tej dekoracji podkreślają użyte przez projektanta zestawienia kolorystyczne uniwersalnej czerni, gorzkiej czekolady i niezwykle głębokiego odcienia błękitu, zwanego błękitem pruskim.

 
„Dynasty”, podobnie jak dwie inne kolekcje autorstwa Gianniego Cinti: „Midas” i „Turandot” jest częścią serii „Heritage” opartej na historii i oddającej hołd bogatemu dziedzictwu manufaktury. To jedna z tegorocznych nowości, które już dostępne są w naszych salonachi online!

One Comment on “„Dynasty” – między tradycją a nowoczesnością

  1. Pingback: Gianni Cinti w Polsce | Rosenthal blog.

Leave a Reply

%d bloggers like this: