Fale i krople

Skandynawska prostota i delikatność porcelany – te określenia idealnie opisują nową serię wazonów Rosenthal. Kolekcja „Vesi” zaprojektowana została przez fińskiego designera, Mikke Laakkonena, który uczynił  z tego projektu kwintesencję skandynawskiego designu. „Vesi” po fińsku oznacza wodę. Samą nazwą więc kolekcja nawiązuje już do kształtów wazonów, z których jeden imituje spokojne, płynące fale, a na powierzchni drugiego widzimy pojedyncze krople, jak gdyby przed chwilą zrosił go deszcz.

HyperFocal: 0
Zarówno mniejsze, jak i większe wazony z serii „Vesi” pozwolą pięknie wyeksponować bukiety, ale także same będą estetycznym elementem wystroju. Taki był zresztą zamysł projektanta, który założył sobie za cel stworzenie przedmiotów grających podwójną rolę.  Sam wyjaśnił to mówiąc: „Chciałem zaprojektować wazony, które nie narzucają się, ale nadal wyrażają swój indywidualny charakter. Chciałem aby raz to kwiaty mogły grać pierwsze skrzypce, a kiedy indziej, aby to wazon stał się solistą na scenie”.
Rosenthal, wazon Vesi Droplets 16 cm, aranżacja
Zamierzony efekt został osiągnięty, a wazony „Vesi” zachwycają, podobnie jak inne prace designera. Laakkonen od lat współpracuje z wieloma markami na całym świecie i jest autorem oryginalnych i innowacyjnych przedmiotów użytkowych oraz mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz.

HyperFocal: 0

Projektant uczestniczył w wielu wystawach, w tym w Mediolanie na Targach Meblowych i Helsińskim Tygodniu Designu, jest także laureatem międzynarodowych i krajowych nagród, w tym German Design Award (2017), Finnish Designer Awards ’14 i Reddot Design Award (2012). Wszystkie projekty Lakkonena charakteryzują funkcjonalność, połączenie prostoty z elegancją, nawiązania do natury. Widać w nich także wpływ duńskiej filozofii hygge, zalecającej czerpanie radości z małych rzeczy. Czy spoglądanie na bukiet w wazonie „Vesi” nie wpisuje się idealnie w tę koncepcję?

HyperFocal: 0

Kolekcja wazonów”Vesi” dostępna jest już w salonach i online!

Leave a Reply

%d