„Rosenthal w Polsce” – spotkanie autorskie

Wczorajszy piękny, sierpniowy wieczór spędziliśmy w gościnnych przestrzeniach kawiarni Sinner na dziedzińcu poznańskiego Starego Browaru, gdzie w pięknych „okolicznościach przyrody”, wśród zieleni na wiklinowych kanapach zasiedli miłośnicy „białego złota”. Ten niecodzienny porcelanowy meeting odbył się z okazji spotkania wokół książki „Rosenthal w Polsce”, a sam autor Andrzej Kareński-Tsuchrl zaprosił nas w fascynującą podróż, która zaczęła się 30 lat temu i trwa do dziś.

Wśród zebranych z pewnością znalazło się kilku kolekcjonerów porcelany. Do powiększania swoich zbiorów mogły zainspirować ich opowieści wprawionego poszukiwacza białych kruków, który w każdej swojej podróży pierwsze kroki kieruje na lokalny „pchli targ” lub do sklepu z antykami, by z nieskrywaną radością poszerzać swoją kolekcję.

Podczas spotkania wybrzmiały także takie nazwiska jak Versace, Lagerfeld, Warhol czy Urquiola. Być może aż do wczoraj niewielu gości miało świadomość jak silne związki łączyły światowej sławy projektantów z porcelaną. Wspominano również nasze rodzime gwiazdy i ich sentyment do „białego złota”. Światło dzienne ujrzały anegdoty zza kulis sesji zdjęciowych w domach Alicji Majewskiej czy Krzysztofa Kolbergera, a także wielu zorganizowanych przez ostatnie lata wystaw porcelany. To był fascynujący wieczór obfitujący w ciekawe historie i osobiste wspomnienia, a po lekturze książki i spotkaniu autorskim nie mamy już żadnych wątpliwości, że truskawki smakują najlepiej w Milanówku na talerzykach Rosenthala…

Leave a Reply

%d bloggers like this: