Designerzy w świecie zapachów

Francuskie lampy zapachowe zachwycają swoich miłośników na całym świecie już od przeszło 120 lat. Wśród wielbicieli tych praktycznych przedmiotów znaleźli się m.in. Pablo Picasso, Jean Cocteau czy Coco Chanel, a nad formą lamp na przestrzeni dekad pracowali artyści tej miary co m.in. Lalique czy Galle. Nie dziwi więc, że wynalazek paryskiego aptekarza Maurice’a Bergera doceniany był nie tylko z powodu swojej funkcjonalności, ale także z uwagi na walory estetyczne.

Dziś firma Maison Berger Paris nieodmiennie stawia na najlepsze wzornictwo zapraszając do współpracy znanych projektantów. Z okazji 120-lecia marki swoją lampę stworzyła postać-ikona: kreatorka mody i perfum Lolita Lempicka.  Maison Berger Paris wybierając kobietę o tak wielkiej wrażliwości postawiło na subtelność, delikatność i baśniową oniryczność.

Słynną lampę katalityczną i świecę zapachową Lempicka wzbogaciła akcentami fioletu, liśćmi bluszczu, wizerunkiem ważki oraz niepowtarzalnym zapachem. W tym roku Lolita powraca z nową odsłoną produktów Maison Berger Paris – tym razem utrzymanych w dekadenckich odcieniach czerni i złota.

Zupełnie odmienną estetykę zaprezentowała inna designerka, nazywana prekursorką wśród projektantów. Matali Crasset, wykształcona w zakresie wzornictwa przemysłowego, tworzy projekty inspirowane życiem codziennym, eksperymentując przede wszystkim z formą. Kolekcja jej autorstwa zaproponowana dla Maison Berger Paris jest wynikiem spotkania tradycji z nowoczesnością, połączenia sprawdzonych rozwiązań (choćby w zakresie sposobu zdobienia za pomocą reliefu) ze współczesnym wzornictwem.

Tej jesieni do grona projektantów współpracujących z marką Maison Berger dołączył także Jonathan Adler –  amerykański artysta, rzeźbiarz i wszechstronny designer, który zajmuje się zarówno ceramiką, jak i projektowaniem mebli, elementów wyposażenia wnętrz, tkanin czy zastawy stołowej. Jego barwny, eklektyczny styl zdobył serca miłośników designu na całym świecie. W projektach Adlera widoczne są inspiracje pop-artem i szeroko pojętą kulturą popularną. Dla Maison Berger Paris stworzył dwie kolekcje, których motywem przewodnim są usta i wąsy – symbole powszechnie kojarzące się z twórczością Salvadora Dalí.

Leave a Reply

%d bloggers like this: