Zimowy konkurs „Cupola” – „Do łezki łezka, aż będę niebieska…”

Kolejny tydzień naszej zabawy za nami. Dziękujemy za Wasze wpisy, z których w tym tygodniu postanowiliśmy wyróżnić komentarz autorstwa Andre (prosimy o kontakt mailowy: kontakt@rosenthal.pl).

Dziś, w związku z tym, że za chmurami próżno szukać błękitnego nieba, postanowiliśmy trochę zaczarować rzeczywistość i pokazać Wam trzy filiżanki, których wspólnym mianownikiem jest właśnie kolor niebieski. Autorem „Cupoli” opatrzonej numerem 6 jest niemiecki malarz Yves Galgon, na którego twórczość wpłynęła mocno sztuka lat 60. XX wieku. W jego obrazach możemy więc znaleźć inspiracje zarówno pop-artem, jak i minimalizmem opierającym się na formach geometrycznych, liniach i kolorze. Dekoracja filiżanki „Cupola” zdaje się być idealnym przykładem wpływu sztuki abstrakcyjnej na wzornictwo.

Odmienne stylem są dwie pozostałe filiżanki, których autorkami są kobiety. Nuriye Akeren, absolwentka m.in. Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Hamburgu, niezależna projektantka specjalizująca się w tekstyliach oraz tradycyjnych metodach malowania na jedwabiu, szczególnym sentymentem obdarzyła porcelanę, czego dowodem była długoletnia współpraca z manufakturą Rosenthal. Subtelna filiżanka z numerem 18 wyszła właśnie spod ręki Nuriye Akeren i jest przykładem idealnego mariażu odcieni błękitu i różu ze złotem, zamkniętych w delikatnym, kwiatowym wzorze.

Podobna lekkość i finezyjność cechuje „Cupolę” oznaczoną numerem 19. Autorką projektu jest Jane Osborn Smith, której prace wyróżniają nieograniczona wyobraźnia, inspiracje światem przyrody i pastelowe barwy. Osborn Smith dla ceramiki porzuciła swoją pierwszą miłość, jaką była biżuteria i – choć znana jest także jako ilustratorka książek dla dzieci – do końca swojej kariery pracowała głównie z porcelaną. Czy to jej kolorowa i nieco surrealistyczna dekoracja filiżanki do espresso przypadnie Wam najbardziej do gustu? A może wybierzecie geometryczny projekt Galgona lub florystyczną propozycję Akeren? Czekamy na Wasze komentarze, a najciekawszy nagrodzimy filiżanką „Cupola” z dekoracją projektu Franciski Louw-Rosenthal.

Leave a Reply

%d bloggers like this: