Zimowy konkurs „Cupola” – abstrakcja

Kolejny tydzień naszej zabawy za nami. Dziękujemy za Wasze wpisy, z których w tym tygodniu postanowiliśmy wyróżnić komentarz p. Elżbiety – gratulujemy i prosimy o kontakt (kontakt@rosenthal.pl).

Dziś prezentujemy  filiżanki, które łączą dynamiczne, barwne, abstrakcyjne wzory stworzone przez trójkę znakomitych artystów.

Jean-Claude de Crousaz jest grafikiem i absolwentem prestiżowej uczelni École des Arts Decoratifs w Genewie. Mówi się o nim: „Mistrz malowanej ceramiki”. Nie bez powodu. Jego prace wykraczają daleko poza „ozdabianie przedmiotów”. Wszystkie mają prawdziwie artystyczną wartość, a dekoracja stoi w niezaburzonej harmonii z materiałem i formą. W myśl tej zasady, jako że kształt filiżanki „Cupola” nie należy do oczywistych, projektant postawił także na niebanalny wzór. Pozbawione odniesień do rzeczywistości, niefiguratywne, barwne motywy tworzą razem oryginalną, abstrakcyjną dekorację.

W swoim projekcie „Cupoli” nr 4 Brigitte Doege również postawiła na abstrakcję, wielość kolorów i wzorów. Artystka studiowała malarstwo i projektowanie tekstyliów na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i od tej pory pracuje jako niezależna designerka, a także wykładowczyni. Domeną Brigitte Doege jest kolor, a jej prace wystawiane są na całym świecie. Współpracę z manufakturą Rosenthal rozpoczęła w 1985 roku i od tej pory stworzyła wiele znakomitych projektów, między innymi imponującą kolekcjonerską filiżankę.

Holenderski autor ceramiki i projektant tekstyliów Johan van Loon w swojej pracowni stworzył serie unikalnych rzeźb. Przez lata współpracował ze znakomitymi manufakturami porcelany, między innymi z duńską Royal Copenhagen, a także z Rosenthal, dla której zaprojektował wiele oryginalnych obiektów, jak choćby „pogniecioną filiżankę”. „Cupolę” nr 8 Johan van Loon ozdobił abstrakcyjnym motywem złożonym z kolorowych, nieregularnych plam, spośród których na pierwszy plan wybija się jednak ponadczasowa biel, dzięki czemu projektantowi udało się podkreślić szlachetność porcelany.

Z niecierpliwością czekamy na Wasze opinie. Jesteśmy ciekawi, która z abstrakcyjnych „Cupoli” podoba Wam się najbardziej. Ślijcie komentarze, a my nagrodzimy najciekawszy! Przypominamy, że za tydzień ostatnia odsłona naszej zabawy, więc do dzieła!

Leave a Reply

%d bloggers like this: