Zimowy konkurs “Cupola” – uniwersalna czerń

Dziś rozpoczynamy ostatni tydzień naszej zabawy. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone zimowe tygodnie i na zakończenie cyklu prezentujemy trzy zupełnie wyjątkowe obiekty zaprojektowane przez prawdziwe ikony designu!

Autorem filiżanki z numerem 7 jest Otmar Alt, niemiecki artysta, wielbiciel koloru, znany z poczucia humoru oraz ze swoich wielobarwnych obrazów i rzeźb, dla których inspiracją była twórczość Joan’a Miró i Paula Klee. Wśród ogromnej ilości jego prac, pojawiły się szczególnie ekstrawaganckie i intrygujące: stworzona dla Volkswagena  limitowana wersja „The New Beetle”, czy „najdziwniejsza filiżanka świata”, którą zaprojektował dla Rosenthal. „Cupola” nr 7 to kwintesencja stylu artysty – kolor, którego naturalnie u Otmara Alta nie mogło zabraknąć, skomponowany z uniwersalną czernią. To połączenie, od którego trudno oderwać wzrok!

Podobnie hipnotyzujące są dekoracje dwóch pozostałych filiżanek. Choć obie minimalistyczne, to trudno oprzeć się wrażeniu, że tutaj „mniej znaczy więcej”, a klasyczne zestawienie czerni i bieli zdaje się być doskonałą ilustracją tej koncepcji. Autorem dekoracji „Cupoli” z numerem 11 jest znakomity holenderski artysta Jan van der Vaart, jeden z najważniejszych twórców ceramiki XX wieku. Prostota i klarowny przekaz, geometria oraz harmonia formy z dekoracją to charakterystyczne cechy twórczości artysty, jakże widoczne choćby w koncepcie kolekcjonerskiej filiżanki oraz w projekcie Sammeltasse nr 11.

Podobna konsekwencja charakteryzuje „Cupolę” autorstwa Marcello Morandiniego, włoskiego architekta, rzeźbiarza i grafika, którego nie trzeba chyba przedstawiać wielbicielom designu. Artysta ma na swoim koncie niezliczone wystawy na całym świecie i różnorodne projekty świadczące o jego wszechstronności – od monumentalnych przedsięwzięć architektonicznych poczynając, na wyjątkowych obiektach użytkowych kończąc. Do nich należy między innymi filiżanka kolekcjonerska czy projekt „Cupoli” z numerem 12, gdzie znów mamy do czynienia z idealną harmonią i niezwykłą spójnością formy i dekoracji.

Już po raz ostatni zapraszamy Was do pozostawienia komentarza, w którym wybierzecie jedną z trzech zaprezentowanych dziś filiżanek. To ostatnia szansa na zdobycie nagrody –  filiżanki „Cupola” z dekoracją zaprojektowaną przez Franciskę Louw-Rosenthal.  Jeszcze raz dziękujemy za wspólną zabawę. Bądźcie z nami!

One Comment on “Zimowy konkurs “Cupola” – uniwersalna czerń

  1. Wybieram nr 7. Mam ogromny sentyment do Otmara Alt – wkradł się w moje serce wizerunkiem pisklęcia. Czy to pisklę, czy oko okolone rzęsami, można by dyskutować… A może sam artysta, tą grafiką, puszcza do nas oko? (Słynął z poczucia humoru.) Filiżanka nr 7 przykuwa uwagę grą barw, na pierwszym planie jest kolor, dopiero potem nasuwa się refleksja… co przedstawia? I tu nic nie jest oczywiste bo mistrz artystycznie jest blisko abstrakcjonizmu. Dłoń przesuwająca kartki pasjonującej książki? Idealnie! Uwielbiam kawę, a w połączeniu z lekturą – duet marzeń. Sztuka Otmara Alt jest nienachalna, on nie krzyczy głośno (nawiązanie do nazwiska ;), on nas delikatnie “poszturchuje” artystycznie. A ja to kupuję.

Leave a Reply

%d bloggers like this: