Szlachetne winogrona

Winorośle i winogrona, jako rośliny o bogatej symbolice, której źródeł możemy poszukiwać zarówno w mitologii greckiej i rzymskiej, jak i w zapisach biblijnych, od zarania dziejów stanowiły inspirację dla artystów i chętnie wykorzystywane były jako motyw  w sztuce. Poczynając od malowideł na ceramice powstałych na długo przed Chrystusem, przedstawiających najczęściej Dionizosa w otoczeniu symbolizujących wszelką obfitość kiści winogron, po motyw ten sięgali też Caravaggio, Manet czy Picasso. Trudno się dziwić, bo ten boski atrybut kojarzący się z wolnością, płodnością i młodością jest silnie zakorzeniony w kulturze europejskiej, szczególnie krajów Basenu Morza Śródziemnego, ale także Bliskiego Wschodu. Stąd też bywa obecny jako motyw dekoracyjny, a w szczególnie efektownej odsłonie pojawić się może także na stole.

Kiście winogron wykonane z kamieni półszlachetnych jako tzw. „surtout-de-table” czyli „biżuteria stołu” zyskały popularność w latach 60. XX wieku. Ich unikalnych charakter i naturalny urok doceniono szczególnie na zachodzie Europy, gdzie chętnie wykorzystywano je jako element dekoracyjny, także ze względu na symbolikę i właściwości kamieni, z których są wykonane. Jako materiał do stworzenia tych unikatowych drobiazgów posłużyły bowiem między innymi agat, karneol czy różne odmiany kwarcu, a wybór konkretnego kamienia pozostaje nie bez znaczenia dla tych, którzy cenią ezoterykę i wierzą w nadnaturalne właściwości minerałów.

Tak więc poszukujący spokoju i szczególnie dbający o równowagę w każdym aspekcie życia chętnie wybiorą agat, którego nazwa pochodzi od greckiego słowa „agates” oznaczającego „dobry”. Pewnie dlatego już w starożytności agat wykorzystywano do wyrobu amuletów chroniących od zła. Z kolei różowy kwarc nazywany jest też kamieniem miłości, ma bowiem zapewniać powodzenie i sprzyjać płodności. Jego moc, dzięki której wrogowie zmieniają się ponoć w przyjaciół dostrzegli już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Pewności siebie i motywacji do działania natomiast doda nam karneol czyli kamień odwagi. Jego intensywnie pomarańczowa barwa pozytywnie wpłynie na naszą samoocenę i zwiększy wiarę we własne możliwości… Nawet jeśli nie do końca wierzymy w magię sympatyczną, co nam szkodzi spróbować? Jeśli jesteście zdania, że szczęściu trzeba pomagać, zajrzyjcie do wybranych salonów Rosenthal, gdzie dostępne są już “szlachetne winogrona”!

Leave a Reply

%d bloggers like this: