60 lat Studio-Line. Walter Gropius

Manufaktura Rosenthal, jak żaden inny producent porcelany, kładzie szczególny nacisk na design, a jej produkty to przykład nadzwyczajnej synergii formy, funkcjonalności, kunsztu rzemiosła i wieloletniego doświadczenia. Dzięki wizjonerskiemu podejściu Philipa Rosenthala Jr., jego doskonałemu wyczuciu rynku i zamiłowaniu do sztuki, my w 2021 roku możemy świętować 60. rocznicę powstania działu Studio-Line! To w 1961 roku zainaugurowano nową ideę, w ramach której, przy udziale znakomitych projektantów, przez 60 lat powstała ogromna ilość kultowych obiektów nazywanych dziś ikonami designu.

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną kolekcją i flagowym produktem Studio-Line jest seria “TAC” Waltera Gropiusa, który w swoim projekcie porcelanowego serwisu zamknął założenia realizowane dotychczas w dziedzinie architektury. W 1969 roku okazało się, że możliwe jest stworzenie kolekcji porcelany w duchu Bauhausu, skupiającej się na funkcjonalności elementów, która nadaje im ponadczasowy charakter.

Gropius postawił na najprostsze formy geometryczne, w efekcie czego jako bazę definiującą wszystkie elementy serii wykorzystał kształt koła i kuli. Dzięki temu powstała kolekcja minimalistyczna, lecz niepozbawiona designerskiego sznytu, dzięki któremu urosła do rangi dzieła sztuki. Od momentu powstania seria TAC doczekała się wielu odsłon. Oprócz klasycznej bieli nadzwyczaj efektowny jest projekt Gropiusa wykonany z czarnej porcelany, tak rzadko wykorzystywanej w powszechnej produkcji.

Z okazji 100. urodzin Philipa Rosenthala dekorację kultowego serwisu powierzono polskiej artystce Ewelinie Wiśniowskiej, która stworzyła efektowny projekt „Palazzo Roro”. W bieżącej ofercie manufaktury Rosenthal znajduje się także serwis “TAC Skin Gold”. Kolekcja ta łączy w sobie nieskazitelną biel porcelany ze złotą dekoracją, która, w zależności od elementu serii, jest bardziej subtelna lub nadzwyczaj bogata. Okazuje się, że to połączenie i idealnie wyważone proporcje bieli i złota sprawdzają się doskonale.

Leave a Reply

%d bloggers like this: