60 lat Studio-Line. Landscape

Od momentu kiedy Philip Rosenthal Jr powołał do życia nowoczesny dział Studio-Line, bawarska manufaktura zasłynęła ze stałej współpracy ze znakomitymi artystami. Przez 60 lat, jakie minęły od tego czasu, dla Rosenthala tworzyli najlepsi projektanci z całego świata, a wiele z ich prac zyskało miano kultowych. Jedną z osób, które mocno zapisały się na kartach historii manufaktury jest Patricia Urquiola –  kreatywna designerka, ikona nowoczesnego wzornictwa, autorka licznych projektów stworzonych m.in. dla Alessi, De Padova, Kartella, Molteni czy Moroso.

Spotkanie z manufakturą Rosenthal stało się dla artystki wyzwaniem,  a jednocześnie otworzyło nowe możliwości, ponieważ praca z porcelaną była dla niej nowym doświadczeniem. Świeże spojrzenie i umiejętność czerpania inspiracji z innych dziedzin spowodowały, że Urquiola stworzyła nadzwyczajny serwis, w którym odnajdziemy wiele odniesień do natury. Sama artystka mówi, że kolekcja „Landscape” powstała w jej wyobraźni w czasie długiej i monotonnej podróży, kiedy przez okna pociągu obserwowała zmieniający się krajobraz, który doskonale oddają nieregularne krawędzie talerzy. Z kolei niejednorodna forma poszczególnych elementów serwisu odzwierciedlać ma zmienną grę obłoków na niebie. Trudno też nie zwrócić uwagi na oryginalne uchwyty filiżanek czy dzbanka, przypominające hiszpańską koronkę, co może być nawiązaniem do wspomnień projektantki z dzieciństwa spędzonego w Madrycie.

W kolejnej odsłonie kultowej serii Urquiola połączyła nieskazitelną biel porcelany ze zdobieniami w kolorze kobaltu. Kolekcja „Landscape Shibori” jest hołdem, jaki artystka złożyła kulturze Dalekiego Wschodu, „shibori” bowiem oznacza japońską technikę barwienia tkanin stosowaną od VII wieku, dającą w efekcie niepowtarzalną grę odcieni i tonów. Okazuje się, że zachodnie tradycje idealnie współgrają z azjatyckimi zdobieniami, a Urquiola tym projektem udowodniła, że jest specjalistką od przekraczania granic we wzornictwie i tworzenia pozornie wykluczających się połączeń.

Leave a Reply

%d bloggers like this: