Biskwit i gra świateł

“Litophanie” to technika, dzięki której powstają delikatne i niezwykle efektowne porcelanowe obiekty. Choć metodę opatentowano ponad 200 lat temu we Francji, to za sprawą Georga Friedricha Christopha została ona spopularyzowana na terenie ówczesnych Prus. Produkcję „litofanów” zaczęła prowadzić właściwie natychmiast Królewska Manufaktura w Berlinie. Nieco później kolejne fabryki porcelany w Turyngii rozpoczęły udoskonalanie metody, by w końcu osiągnąć maestrię i wykonywać zachwycające reliefowymi ornamentami przedmioty z nieszkliwionej porcelany.

Wyjątkowość tego rodzaju zdobienia biskwitowych powierzchni polega na tym, że precyzyjne, zawierające nadzwyczaj dużą ilość detali wzory pod wpływem światła, zdają się ożywać i w efekcie z nieruchomych, płaskich obrazów, zmieniają się w trójwymiarowe. Tę fascynującą grę światła i cienia możemy zaobserwować przyglądając się niewielkim porcelanowym lampionom. Ich delikatne, rozświetlone kopułki są sceną, której aktorami stają się rośliny, zwierzęta, miasta czy budowle. Trudno oprzeć się finezji tych małych, porcelanowych dzieł sztuki, które zachwycają też ogromną ilością motywów.

Na lampionach znajdziemy zarówno przepiękne irysy, róże czy orchidee, ale także eteryczne kolibry i tajemnicze jaskółki. Wśród dekoracji nie zabraknie zimowych i letnich pejzaży, a nawet scen z „Jeziora Łabędziego” czy uśmiechu słynnej Mony Lisy. Każdy lampion łączy w sobie delikatność biskwitowej porcelany i niezwykle precyzyjnie wykonany, bogaty w szczegóły wzór, dzięki czemu może być on niepowtarzalnym upominkiem, a także interesującym przedmiotem kolekcjonerskim.

Kolekcja porcelanowych lampionów dostępna jest w salonach Rosenthal oraz na www.rosenthal-gallery.com.

Leave a Reply

%d bloggers like this: