Obrazy zrodzone w ogniu – wystawa w Podstolicach

Dwór w Podstolicach zaprasza na kolejną wystawę! Tym razem ekspozycja jest zupełnie nieoczywista, ponieważ w przestrzeniach dworu obejrzeć możemy obszerną kolekcję… “obrazów zrodzonych w ogniu”. Za tym enigmatycznym hasłem kryje się nadzwyczajna, choć mało znana w Polsce sztuka emalierska, która szczyt popularności w Europie osiągnęła w okresie wczesnego średniowiecza. Tą wysoko cenioną techniką zdobiono insygnia królewskie. Emaliowane detale odnajdziemy również w koronie św. Wojciecha, króla Węgier. Kolejny okres rozkwitu tej sztuki nastąpił w okresie Secesji. Najdłuższą emalierską tradycją szczyci się do dziś prężnie działający ośrodek w Limoges, stolicy francuskiej porcelany.

Tę trudną technikę stosowali też liczni artyści-rzemieślnicy, którzy inspirowani twórczością wielkich mistrzów, przy użyciu specjalnych farb przenosili motywy z ich malarstwa na miedziane płytki. Tworzone w ten sposób miniatury wypalane były w piecach. Ponieważ do uzyskania oczekiwanych efektów, podobnie jak w przypadku produkcji porcelany lub szkła, niezbędna była temperatura co najmniej 800 – 900 stopni Celsjusza, nazywano je „obrazami zrodzonymi w ogniu”. Najczęściej spotyka się miniatury emalierskie nawiązujące do twórczości popularnych w minionym stuleciu impresjonistów, przenoszące widza w świat paryskiej bohemy. Szczególną popularnością cieszą się prace inspirowane sztuką mistrza surrealizmu Salvadora Dali oraz najsłynniejszego hiszpańskiego twórcy Pablo Picasso. Obejrzymy je w Podstolicach. Oprócz nich na wystawie znalazły się także obrazy oparte na twórczości innych wielkich artystów, jak m.in. Marc Chagall, Claude Monet, Edgar Degas, Vincent van Gogh, Toulouse-Lautrec, Auguste Renoir, Paul Cezanne.

Zapraszamy do Dworu Podstolice na spotkanie z “obrazami zrodzonymi w ogniu”. To jedyna taka wystawa – nie można jej przegapić!

fot. M. Walczak

Leave a Reply

%d