Meduza

Meduza. Według mitologii greckiej najmłodsza z trzech Gorgon. Jej spojrzenie zamieniało wszystko, co żywe w kamień. Jedynym lekiem na to były łzy jednorożca. Jednocześnie była podobno tak piękna, że zakochał się w niej Posejdon, a Atena z zazdrości zamieniła ją w skrzydlatego potwora, którego głowę zamiast włosów okalały żmije. W sztuce znane są przedstawienia Meduzy zarówno jako groźnej Gorgony o odrażającym obliczu, jak i pięknej niewiasty. Często ukazywano też samą głowę Meduzy, którą traktowano jako talizman chroniący przez złymi mocami. Być może z tego właśnie powodu mediolański dom mody umieścił głowę Meduzy w swoim logotypie i uczynił znakiem firmowym?

Podobno wielbicielem tej mitologicznej postaci był Gianni Versace, który umieszczając ją w tak wielu swoich projektach, pragnął by jak Meduza, hipnotyzowały i oczarowywały odbiorcę. Gianni Versace projektując „Medaillon Meandre d’Or”, swoją pierwszą kolekcję dla manufaktury Rosenthal, poza złotym meandrem zdobiącym krawędzie talerzy, umieścił na nim głowę Meduzy. Wykonana z białej nieszkliwionej porcelany przypominała kameę i uczyniła serwis zupełnie wyjątkowym. Od tej pory głowa Meduzy i grecki meander stały się znakami rozpoznawczymi włoskiego kreatora mody.

Na przestrzeni długich lat współpracy domu mody Versace z manufakturą Rosenthal powstało bardzo wiele serwisów, w których pojawiał się motyw Meduzy. Poczynając od jednokolorowych serii La Medusa, w których głowa Gorgony stanowi jedyną ozdobę , do bogato dekorowanych, barokowych wzorów. Samodzielnie Meduza pojawia się też w postaci wazonów, pojemników, skarbonek i świec. Błyszczące złoto lub matowa czerń – w obu kolorach Meduza prezentuje się imponująco. Ostatnio dołączyła do nich zjawiskowa fuksja. Luksus i ekstrawagancja w jednym!

Leave a Reply

%d bloggers like this: