Artysta totalny

Nie ma chyba na świecie osoby, która by o nim nie słyszała. Nazywany najpierw cudownym dzieckiem, a później mistrzem, geniuszem, wizjonerem… Jeden z największych malarzy XX wieku, artysta totalny, człowiek o niepowtarzalnej osobowości, krótko mówiąc – Pablo Picasso. Niedawno obchodziliśmy 140. rocznicę urodzin twórcy kubizmu!

Picasso, pieszczotliwie nazywany „Pablitem”, urodził się w 1881 roku w Maladze i w zasadzie… nie miał innego wyjścia jak zostać wybitnym artystą. Zadecydował o tym – po pierwsze – nadzwyczajny talent, który objawił się zanim Pablo nauczył się mówić, a także i ojciec – nauczyciel rysunku i kurator lokalnego muzeum. Dorastający w otoczeniu rzeźb i obrazów Pablo był po prostu skazany na sztukę. Skreślenie z listy studentów Akademii Malarstwa w Madrycie nie stanęło mu na przeszkodzie, a swoją edukację przeniósł pod dach Luwru, gdzie spędził niezliczone ilości godzin na studiowaniu dzieł wielkich mistrzów.

Dziś to jego dzieła podziwia się w największych muzeach na całym świecie, a obrazy, które wyszły spod ręki „Pablita” biją rekordy cenowe na aukcjach. Najdroższy obraz Picassa to „Kobiety z Algieru”, który został sprzedany za 179,4 mln dolarów. 11 lat temu w garażu nieznanego bliżej nikomu francuskiego elektryka znaleziono 271 nieznanych obrazów Picassa. Elektryk twierdził, że dostał je od artysty w prezencie! Niestety nie był zbyt wiarygodny w swoich tłumaczeniach, niewątpliwie jednak musiał “kochać” twórczość mistrza.
Tym, którzy tak jak francuski elektryk, są zafascynowani talentem Picassa, polecamy nieco mniej spektakularne i ryzykowne metody, jak na przykład zakup gobelinowych poduszek Jules Pansu lub też kolekcji kubków Konitz przedstawiających motywy z obrazów wielkiego „Pablita”. Te i inne propozycje znajdziecie w naszych salonach! Zapraszamy!

Leave a Reply

%d bloggers like this: