Do zakochania jeden krok!

Sami dobrze wiemy, że wystarczy nieśmiałe spojrzenie, subtelny uśmiech, proste słowo. Czasem, jak głoszą słowa piosenki znanej przed laty, wystarczy tylko… jeden krok! Ale kiedy już się przydarzy uczucie – zupełnie niespodziewanie – staje się absolutnie oczywiste, widoczne w każdym geście, słowie, spojrzeniu. Tak jak u „Zakochanych” na rysunkach mistrza Peyneta. Tam nikt nie ma wątpliwości, że ta nadzwyczajna, eteryczna para jest w sobie zakochana bez pamięci.

Umieszczani przez autora w najrozmaitszych sceneriach bohaterowie zawsze są tak samo uroczy i tak samo w sobie zakochani. Nic dziwnego, że romantyczny chłopak w meloniku i jego narzeczona stali się popularni na całym świecie, a artysta, świadomy swojego sukcesu, wykonał  ponad 6000 rysunków przedstawiających tę najsłynniejszą chyba francuską parę. Chętnie wykorzystywano wizerunek „Zakochanych” umieszczając go na ilustracjach książek lub znaczkach pocztowych.

 

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w manufakturze Rosenthal powstała seria przedmiotów użytkowych, które dekorowane były pracami Raymonda Peyneta. Wśród wazonów, obrazków na porcelanie czy pater pojawiły się także misternie wykonane figurki. Ostatnio Rosenthal znów sięgnął po grafiki francuskiego rysownika, w wyniku czego powstała seria kubków i talerzyków “Peynet Collection”, z których spogląda na nas słynna francuska para – odlatując balonem, odjeżdżając pociągiem lub też… nieśpiesznie podróżując na żółwiu! Niezmiennie zakochani. Kochajmy się zatem – nie tylko w Walentynki!

Leave a Reply

%d