Wiosno, czekamy!

Wiosna to rozkwit, wiosna to nadzieja! Chcemy wierzyć, że niebawem – jak co roku – pozwoli się sobą cieszyć w pełni! Symbolika budzącej się po zimie wiosny w sposób oczywisty kieruje naszą uwagę na pozytywne aspekty rzeczywistości, których teraz szczególnie szukamy. Po tego rodzaju symbole często sięgają też projektanci i artyści współpracujący z manufakturami porcelany.

Nie od dziś wiadomo, że – oprócz niekwestionowanego uroku – kwiaty mają także wymowę symboliczną. Tulipany kojarzące się z wiosną oznaczają nadzieję, a zależnie od kolorystyki mogą dodatkowo wyrażać troskę o bliską osobę lub miłość. Podobną zawoalowaną treść niosą też ze sobą bratki. Te i inne kwiaty w naturalistyczny sposób oddała Anja Vangh Kragh – autorka dekoracji kolekcji „Flora” duńskiej manufaktury Royal Copenhagen, na którą składają się m.in. filiżanki i kubki.

 

W bezpośredni sposób idee związane z nadzieją życia w zgodzie i pokoju przedstawiają kubki manufaktury Meissen. Odnajdziemy na nich popularny symbol, mający swoje źródła w alfabecie semaforowym używanym przez marynarzy. Na podstawie pochodzących z niego liter N i D brytyjski projektant Gerald Holtom w 1958 roku stworzył znak stosowany w kampanii przeciw zbrojeniom jądrowym (nuclear disarmament), który szybko stał się symbolem pokoju, upowszechnionym zwłaszcza przez ruch hippisowski. Pacyfki widoczne na kubkach miśnieńskich zwracają uwagę ujmującymi je motywami orientalnych smoków – jednymi z pierwszych i najbardziej cenionych dekoracji manufaktury Meissen, które ponadto oznaczają mądrość i moc, co nadaje temu zestawieniu dodatkowej wymowy.

Sięgając do historii „białego złota” nie sposób pominąć tradycji porcelanowych figur, przedstawiających postaci mitologiczne, zwierzęce czy sceny rodzajowe. Znane z przeszłości figury żołnierzy postanowił zreinterpretować Gerd Sommerlade współpracujący z manufakturą Reichenbach. Jedynym akcentem dekoracyjnym wprowadzonym na każdą z postaci uformowanych z białej porcelany są proste, kolorowe litery w nasyconych barwach. Zestawione ze sobą tworzą jednoznaczne przesłanie: PEACE.
Wypatrujmy wiosny, pielęgnujmy nadzieję, okazujmy troskę!

Leave a Reply

%d bloggers like this: