Drag Queens

Co wyniknie ze spotkania jednego z najbardziej uznanych współczesnych fotografów z wytwórnią porcelany o ponad 140-letniej tradycji oraz barwnym światem drag queens? Oczywiście: wyjątkowa kolekcja! W salonach Rosenthal możecie podziwiać limitowaną serię kolekcjonerskich talerzy dekoracyjnych autorstwa Martina Schoellera – cenionego fotografa pochodzącego z Niemiec, a zawodowo związanego ze Stanami Zjednoczonymi, który publikował swoje prace m.in. w: National Geographic, Vanity Fair, The New York Times Magazine czy Rolling Stone oraz tworzył kampanie reklamowe dla takich gigantów jak Nike, Coca-Cola, Mercedes czy Johnnie Walker.

Schoeller znany jest z charakterystycznych portretów, których wyraz płynie z mocnych zbliżeń na twarz fotografowanych osób. Niezależnie od tego czy są to sławy współczesnego świata polityki czy sztuki czy tzw. „zwyczajni ludzie”, każdą z osób artysta taktuje jak bohatera indywidualnej, wyjątkowej historii. Temu samemu zabiegowi artystycznemu poddaje światowych przywódców, przedstawicieli rdzennych grup etnicznych, gwiazdy filmowe, bezdomnych, sportowców i artystów — zrównując ich w ten sposób na polu sztuki, co nadaje jego pracom demokratyczny rys.

W serii „Drag Queens” fotografie poddano jeszcze dodatkowej, artystycznej obróbce, tworząc z nich barwne kolaże, które przeniesiono na białe porcelanowe talerze o prostej formie. Ten właśnie minimalistyczny charakter bazy pozwala w pełni ‘zabłysnąć’ motywom fotograficznym.

Jak podkreśla sam autor, praca nad kolekcją była “całkowicie nowym i ekscytującym wyzwaniem, a zarazem wielkim zaszczytem, by stać się częścią długiej tradycji współpracy Rosenthal z artystami”. Podobnie jak inne kolekcje Rosenthal powstałe przy udziale znanych twórców, również i ta ma wymiar charytatywny – dochód ze sprzedaży wspiera West Hollywood LGBT Culture Center, które m.in. otacza opieką medyczną osoby ze społeczności LGBT z Los Angeles. Po raz kolejny idea Philipa Rosenthala Jr, by „…żyć ze sztuką” nabrała nowego wyrazu, po raz kolejny życie przeplata się ze sztuką, sztuka staje się życiem.

Leave a Reply

%d