REKORDOWA MARILYN

9 maja 2022 okazał się być datą szczególną dla miłośników sztuki współczesnej, ponieważ właśnie wtedy podczas aukcji w nowojorskim Christie’s padł nowy rekord! Ikoniczna “Shot Sage Blue Marilyn” z 1964 roku autorstwa Andy’ego Warhola została wylicytowana za kwotę 195 mln dolarów, co czyni tę pracę najdrożej sprzedanym dziełem sztuki XX wieku.

Czy wiecie, że to i inne dzieła autorstwa króla pop-artu możecie podziwiać także… na porcelanie Rosenthal? To wszystko za sprawą Philipa Rosenthala Jr, który w 1961 roku – znacznie wyprzedzając czasy, w których słowo „design” stało się znane i modne – utworzył nowoczesny dział Studio-Line. Dzięki licznym kontaktom ze współczesnymi artystami, którym dawał nieograniczone możliwości eksperymentowania z tradycyjnym tworzywem odmienił on wizerunek wytwórni produkującej dotąd klasyczne wzory. Przy całym szacunku dla tradycji zrewolucjonizował myślenie o „białym złocie” i wprowadził manufakturę na zupełnie nowe tory. Z wytwórcy porcelany użytkowej stała się ona firmą, która pozwala… „żyć ze sztuką”. Grono jego współpracowników w pierwszym okresie zasilali skandynawscy projektanci; nieco później w kręgu Rosenthal pojawiły się niekwestionowane sławy, takie jak m.in. założyciel szkoły Bauhaus, prof. Walter Gropius, Salvador Dalí czy właśnie ekscentryczny twórca pop-artu – Andy Warhol, który w 1980 roku odwiedził manufakturę Rosenthal w Selb.

Wizyta zaaranżowana przez dr Petera Littmanna, menedżera Rosenthal i entuzjastę sztuki współczesnej, okazała się być dla Warhola doświadczeniem niezwykle inspirującym – zaowocowała powstaniem w nowojorskiej „The Factory” portretu Philipa Rosenthala, opartego na zdjęciach wykonanych w Selb warholowskim Polaroidem. W 2002 roku nowojorska Andy Warhol Foundation udzieliła marce Rosenthal praw do twórczości wizualnej Andy’ego Warhola.

Słynne portrety gwiazd i sław takich jak właśnie Marylin Monroe, Elvis Presley czy Grace Kelly oraz obiekty codziennego użytku jak słynna puszka zupy Campbell’s, przełożone zostały na nowe medium – porcelanę i szkło z kolekcji „Andy Warhol”. Projektanci Rosenthal Studio-Line, adaptując wizualny język Warhola do konkretnych form stworzyli nową jakość. Proces projektowy zakładał pracę zarówno nad formą obiektów, jak i dekoracją, która odpowiadałaby kształtowi poszczególnych przedmiotów oraz zachowałaby tak charakterystyczną dla prac artysty kolorystykę. Powstała tak kolekcja Rosenthal inspirowana twórczością króla pop-artu przyniosła marce międzynarodowy prestiż, a sztuce artysty pozwoliła trafić w ręce pasjonatów wyjątkowych przedmiotów, pragnących obcować ze sztuką na co dzień. Dziś dostępne są one w wybranych salonach Rosenthal oraz na www.rosenthal-gallery.com

 

One Comment on “REKORDOWA MARILYN

  1. Pingback: Jedna sztuka poleca artykuł: REKORDOWA MARILYN — Rosenthal blog. – jedna sztuka

Leave a Reply

%d bloggers like this: