MARC CHAGALL NA PAPIERZE I… PORCELANIE

W warszawskim Muzeum Narodowym do 24 lipca 2022 możemy podziwiać wystawę prac autorstwa Marca Chagalla, które niedawno wzbogaciły kolekcję tej instytucji. Zbiór dzieł wykonanych na podłożu papierowym zakupiony w szwajcarskim domu aukcyjnym Kornfeld obejmuje kilkanaście prac, które doskonale oddają bogactwo stosowanych przez artystę technik graficznych i rysunkowych.

Marc Cahgall (1887- 1985) to bowiem znakomity malarz, grafik, scenograf, ilustrator. W swoim długim życiu zetknął się ze wszystkimi niemal artystycznymi nurtami minionego stulecia, jednak z żadnym nie związał się bliżej. W jego dziełach odnajdujemy wprawdzie echa ówczesnych „izmów”: kubizmu, symbolizmu, ekspresjonizmu czy surrealizmu, ale w rzeczywistości artysta całe swoje życie tworzył im niejako na przekór. Tematyka jego prac oscyluje wokół trzech kultur: żydowskiej, rosyjskiej i francuskiej. Malarz niejednokrotnie podejmował także wątki z czasów swojego dzieciństwa i młodości w Witebsku, nawiązując do obrzędów i zwyczajów żydowskich oraz ludowych. Posługiwał się językiem poetyckiej metafory, zacierając granice między światem realnym i fantastycznym. W tym duchu powstawały dzieła budzące skojarzenia z sennymi wizjami, widokami, które mogłyby stać się ilustracją zapomnianej baśni czy dziecięcego marzenia. Właśnie dlatego prace artysty – nie mające swojego odpowiednika wśród wspomnianych „izmów” – mają dziś ogromną wartość!

Miłośników “białego złota” zaintryguje fakt, że motywy z bogatej twórczości artysty zostały także przeniesione na talerze dekoracyjne najsłynniejszego francuskiego producenta porcelany – Bernardaud, które dostępne są w wybranych salonach Rosenthal. „Malarstwo jest dla mnie ważniejsze niż jedzenie. Wydaje mi się być jak okno, przez które mogę wznieść się w inny świat” – miał powiedzieć Marc Chagall. Ten sam fenomen kryje się w pracach malowanych farbą, licznych rysunkach i szkicach tworzonych przy użyciu akwareli, pasteli czy tuszu. Niezależnie od tego czy oryginalne wizje artysty podziwiamy na papierze, płótnie czy porcelanie doświadczamy tej samej magii!

Leave a Reply

%d bloggers like this: