„Maria En Vogue” – klasyka zawsze w modzie

Z pewnością każdy z miłośników porcelany słyszał choć raz sentymentalną opowieść o miłości Philippa Rosenthala – założyciela słynnej manufaktury w Selb i jego ukochanej żony – księżnej Marii de Beurges. Opowieść ta nie miałaby pewnie wiele wspólnego z historią designu, gdyby nie fakt, że właśnie na cześć Marii Philipp nazwał stworzony w 1916 roku serwis z białej porcelany, który okazał się być jednym z najbardziej popularnych serwisów wszech czasów! Mimo swoich szacownych ponad 100 lat, “Maria” nieustanie zaskakuje kolejnymi odsłonami. Znana dotąd w wersji białej i ponad 200 różnych dekoracjach tym razem – jako “Maria En Vogue” – zachwyca za sprawą barwnych szkliw w odcieniu piaskowym i miętowym. Kolorystyka z jednej strony nawiązuje do popularnego aktualnie trendu naturalnych, stonowanych odcieni, a równocześnie przywodzi na myśl stylistykę minionych wieków – z delikatnymi beżami koronek i subtelnościami pasteli.

Kolorowe szkliwa pozawalają wprowadzić na stół delikatne akcenty kolorystyczne. Kolekcja złożona jest bowiem z elementów codziennego użytku, jak talerze, kubki, filiżanki i salaterki, co daje możliwość stosowania ich w dowolnych konfiguracjach, a także łączenia z wersją białą (np. zastosowaną w postaci elementów tzw. „środka stołu”). „Maria” w nowej kolorystyce to bez wątpienia spotkanie współczesnego trendu mix&match z elegancją klasycznego serwisu.

Co ciekawe, kolorowe szkliwa mają także inną funkcję estetyczną. Oprócz najbardziej oczywistej, jaką jest zastąpienie klasycznej bieli odcieniami miętowym i piaskowym, ich zastosowanie nadaje też nowy wyraz charakterystycznemu reliefowi z motywem granatowca, który zdobi brzegi poszczególnych elementów. Wypukłe partie reliefu pokryte cieńszą warstwą szkliwa pozostają niemal białe, natomiast partie wklęsłe, w których warstwa szkliwa jest grubsza, nabierają koloru – ten sam relief zyskuje w ten sposób na przestrzenności, odsłaniając kunszt wykonania i złożony charakter tego typu dekoracji. Dwa nowe odcienie “Marii” to pomysł na nadanie jej użytkowego charakteru. Przeniesienie elegancji białej porcelany na codzienny stół zaowocował nową, uwspółcześnioną wersją klasyki, która nawiązuje do aktualnych trendów! Jak Wam się podoba?

Leave a Reply

%d bloggers like this: