Porcelana w obiektywie mistrza

Dziś, w Światowy Dzień Fotografii, nie sposób nie przyjrzeć się bliżej jednej z najbardziej zjawiskowych sesji fotograficznych, jaką dla marki Rosenthal przygotował przed laty Karl Lagerfeld. Niemiecki projektant mody, a zarazem fotograf, w ramach współpracy z bawarską wytwórnią stworzył wyjątkowe obrazy, w których sztuka przeplata się z życiem, a życie ze sztuką – zgodnie z życiową dewizą Philipa Rosenthala Jr.

Współpraca genialnego kreatora mody, dyrektora artystycznego domów mody Chanel i Fendi oraz niemieckiego producenta porcelany zaowocowała serią unikatowych zdjęć. Karl Lagerfeld początkowo planował wykonanie zaledwie 12 fotografii, jednak przyjemność, jaką czerpał z obcowania z porcelanowymi przedmiotami spowodowała, że ostatecznie powstało aż 60 charakterystycznych, czarno-białych kadrów.

Będąca efektem tej sesji seria zdjęć zatytułowana „EGO” przedstawia wybrane przez Lagerfelda porcelanowe obiekty Rosenthal, które zafascynowały go i w sposób szczególny zainspirowały. Odnajdziemy wśród nich przedmioty powstałe wg projektu Drora Benshetrita (wazon „Phases”), Patricii Urquioli (serwis „Landscape”), Waltera Gropiusa (serwis „TAC”) czy Bjørna Wiinblada (serwis „Czarodziejski Flet”). Całości dopełnia udział w sesji Brada Kroeniga, którego można określić mianem jednej z najbardziej znanych twarzy męskiego modellingu. W ten sposób Lagerfeld, niejako bawiąc się stereotypami „silnego mężczyzny” i „kruchej porcelany”, stworzył-  ponad dekadę temu – kadry, które akcentują ponadczasowe piękno przedmiotów.

Efekty tej historycznej sesji przeniesiono na porcelanowe pojemniki wyprodukowane w limitowanej liczbie egzemplarzy, z których każdy znakowany jest indywidualnym numerem seryjnym, a także opublikowano w formie albumu. Wybrane obiekty z limitowanej kolekcji „EGO” dostępne są w salonach Rosenthal i na rosenthal-gallery.com.

Leave a Reply

%d