Wystawa „Obrazy zrodzone w ogniu” już 7.10.2022 w kościółku w Nekielce

Urzekające finezją przestawionych motywów, a zarazem niezwykle wytrzymałe. Oddziałujące paletą nasyconych barw, a przy tym mocno akcentujące rolę konturu. Intrygujące bogactwem tematów i charakterystyczną, połyskującą powierzchnią… Takie właśnie są „obrazy zrodzone w ogniu” (z hiszp. esmaltes al fuego), czyli miniatury wykonywane w technice emalierskiej na niewielkich miedzianych płytkach. Za nieco enigmatycznym hasłem kryje się nadzwyczajna, choć mało znana w Polsce sztuka emalierska. Tę trudną technikę na przestrzeni wieków stosowano m.in. tworząc insygnia królewskie czy biżuterię, a zależnie od położenia geograficznego poszczególnych warsztatów wykształciły się też różne sposoby wytwarzania zdobionych tą metodą przedmiotów. Jedną z nich jest właśnie emalia malarska. Proces jej tworzenia jest na tyle złożony, że oprócz artystycznych umiejętności trudniący się nią rzemieślnicy musieli wykazać się też dużym doświadczeniem i wiedzą techniczną. Te i inne tajniki emalii, a przede wszystkim same prace już 7 października 2022 miłośnicy sztuki zdobniczej będą mogli podziwiać na wystawie “Obrazy zrodzone w ogniu” w zabytkowym kościółku w Nekielce.

W piątek, 7 października 2022, od godz. 17:00 prezentować będziemy zbiór prac inspirowanych twórczością wielkich mistrzów XIX i XX wieku, które przy użyciu specjalnych farb przeniesione zostały na niewielkie miedziane płytki. Jesteśmy dumni z tego, że początkowo niewielka kolekcja jest dziś największym znanym zbiorem obrazów malowanych trudną techniką emalierską, przedstawiającym dzieła twórców takich jak Van Gogh, Utrillo, Degas, Toulouse-Lautrec, Monet i wielu innych. Na szczególną uwagę zasługują miniatury inspirowane sztuką dwóch wielkich Hiszpanów – Pablo Picasso i Salvadora Dalí oraz uwielbianego Ramona Casasa z Barcelony. Tego wieczoru, niezależnie od nieprzewidywalnej aury, postaramy się stworzyć nastrój katalońskiej fiesty – nie zabraknie dźwięków hiszpańskiej gitary oraz smaków tapas i sangrii. Miłośnicy sztuki zdobniczej będą mieli możliwość poznania fenomenu obrazów tworzonych w technice emalierskiej oraz nabycia eksponowanych na wystawie prac.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: event@rosenthal.pl

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających także w sobotę oraz niedzielę 8-9.10.20222, w godzinach 12-16.

Leave a Reply

%d bloggers like this: