W GABINECIE OSOBLIWOŚCI – KOLEKCJA “KURIOZA”

Kiedy używamy przymiotnika “kuriozalny”, aby opisać wyjątkowe zjawisko lub niezwykły przedmiot powinniśmy pamiętać o tym, że współcześnie może to budzić skojarzenia negatywne. Mówimy tak przecież o zdarzeniach dziwnych i raczej nieakceptowalnych, a przecież łacińskie słowo curiosum dotyczyło wyłącznie rzeczy niezwykłych, budzących zaciekawienie i podziw; kojarzyło się głównie z przedmiotami pięknymi i rzadko spotykanymi, które dziś najlepiej nazwać można rzadko stosowanym słowem „osobliwy”.

Tradycja gromadzenia „kuriozów” i eksponowania ich w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach zwanych m.in. kunstkamerami czy gabinetami osobliwości sięga XVI i XVII wieku. Zbiory obejmujące drobne dzieła sztuki, obiekty historyczne czy przedmioty pochodzące z odległych zakątków świata niewątpliwie dodawały splendoru ich posiadaczom, którymi pierwotnie byli głównie władcy i arystokraci. Nie od dziś wiadomo jednak, że zamiłowanie do „przedmiotów z duszą” i obiektów o szczególnym pochodzeniu czy ładunku emocjonalnym jest cechą niezależną od epoki, pełnionej funkcji czy statusu społecznego.

Ta myśl przyświecała i nam w tworzeniu kompozycji “Kurioza”, w których pod szklanym kloszem gromadzimy przede wszystkim piękne i kruche obiekty z porcelany. Czasami pochodzą one z nieistniejących już manufaktur, a jeśli sygnowane są znakiem Rosenthal mają co najmniej 100 lat! Niepowtarzalne zbiory oryginalnych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, jak stare okulary czy monety, uzupełnić możemy poprzez dodanie własnych pamiątek czy cennych, choć nieużywanych przez nas przedmiotów osobistych, które budzą sentyment i wspomnienia, jak unikatowa biżuteria czy wieczne pióro… Dzięki temu nasz klosz “Kurioza” nabierze cech indywidualnych o dużym ładunku emocjonalnym – pozwoli, by wspomnienia zamknięte w przedmiotach “ożyły” i nadały charakteru współczesnym wnętrzom, wypełniając je swoim nieprzypadkowym pięknem. Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją kompozycji “Kurioza”, która dostępna jest już w wybranych salonach Rosenthal!

Leave a Reply

%d bloggers like this: