„BIAŁE ZŁOTO” MEISSEN

Najstarsza europejska manufaktura Meissen znana jest z filigranowych figur i tradycji ręcznie malowanych dekoracji, a legendarny „Serwis Łabędzi” jest nadal produkowany w niezmienionej formie, zachwycając entuzjastów „białego złota”. Oferta miśnieńskiej wytwórni poszerza się o nowe elementy jak kubki, filiżanki czy patery , które zwracają uwagę kunsztem wykonania i finezją kształtów. Co jednak sprawia, że przedmioty z porcelany miśnieńskiej zasługują na szczególną uwagę? Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek, które zainteresują miłośników porcelany!

  1. Historia europejskiej porcelany rozpoczęła się właśnie w Miśni, gdzie w 1710 roku August II Mocny założył manufakturę w średniowiecznym zamku Albrechtsburg. Po latach prób Johann Friedrich Böttger dokonał tam epokowego odkrycia opracowując recepturę „białego złota”.
  1. Miśnieńska wytwórnia szybko stała się synonimem kunsztu, elegancji i najwyższej jakości, będąc też pierwszym producentem porcelany, który sygnował swoje wyroby własnym znakiem firmowym w postaci dwóch skrzyżowanych mieczy.
  1. Artyści pracujący w manufakturze tworzyli prawdziwe dzieła sztuki, które osiągają dziś rekordowe ceny. Kilka lat temu w Domu Aukcyjnym Rempex niewielki talerz z oryginalnego „Serwisu Łabędziego” został sprzedany za 90 tys. zł!
  1. Manufaktura dysponuje na wyłączność własną kopalnią, z której pochodzi podstawowy składnik wytwarzanej tam porcelany –  stąd wyjątkowa biel miśnieńskich wyrobów, odróżniająca je od produktów innych manufaktur.
  1. Meissen nieprzerwanie stosuje dekorację porcelany metodą ręcznego malowania, a w archiwach przechowywane są wszystkie formy i dekoracje, co pozwala na odtworzenie każdego przedmiotu, który wyprodukowano w manufakturze na przestrzeni 300 lat!

Dostępne w salonach Rosenthal i online elementy „Serwisu Łabędziego” czy kolekcja nowoczesnych kubków to pomysł na upominek dla miłośnika porcelany! Użytkowy charakter przedmiotów sygnowanych znakiem dwóch mieczy sprawia, że znajdą one uznanie osób ceniących wysublimowane wzornictwo.

 

3 Comments on “„BIAŁE ZŁOTO” MEISSEN

  1. Powiem szczerze, że nie słyszałem o podobnym podejściu, jednak zaintrygowało mnie to. Na pewno podzielę się tym artykułem ze swoimi przyjaciółmi, aby porozmawiać z kimś jeszcze na ten temat – dzięki 😉

Leave a Reply

%d bloggers like this: