Otto Piene i porcelana

Od kilku dni we wrocławskim Muzeum Narodowym trwa wystawa indywidualna prac niemiecko-amerykańskiego artysty, który kształcił się w dziedzinie malarstwa, ale finalnie zasłynął z prac tworzonych ze „światła, ognia i ruchu”, jak wskazują organizatorzy prezentacji. Mowa o Ottonie Piene, którego twórczość prezentowana jest w Polsce po raz pierwszy w formie muzealnej monografii, ale z całą pewnością miłośnikom porcelany znana jest za sprawą współpracy artysty z marką Rosenthal. Piene studiował sztukę w Monachium i Düsseldorfie, ukończył też filozofię na uniwersytecie w Kolonii, a rozwinięta w ten sposób wrażliwość czytelna była w jego stosunku do ludzi i otaczającego świata. Wielokrotnie podejmowanym przez niego tematem był motyw słońca z charakterystycznym złotym blaskiem oraz wielobarwna tęcza rozumiana jako symbol miłości, pokoju i to właśnie do tych wartości Piene nawoływał w swej sztuce. Przedstawiamy Wam najciekawsze z projektów powstałych we współpracy z Rosenthal!

 

Filiżanka kolekcjonerska Studio-Line

Ostre krawędzie pozłacanego spodka przypominające koronę oraz słońce (a może gwiazda?) u nasady uchwytu i – ponownie – widoczne już w całej swej krasie łączące uszko z filiżanką… Całość stanowi intrygujące zestawienie elegancji ręcznie pozłacanej porcelany z wyraźnym przekazem artysty, który zaprojektował nie tylko dekorację, ale i formę tej niepowtarzalnej filiżanki kolekcjonerskiej Studio-Line.

Mural na fasadzie fabryki Rosenthal w Selb

Kiedy przed ponad czterema dekadami Philip Rosenthal Jr zdecydował się odmienić jedną ze swych fabryk za sprawą natynkowego (największego wówczas w Niemczech!) malowidła, zadanie powierzył właśnie Ottonowi Piene. Na fasadzie fabrycznego budynku powstała tęcza o szerokości 195 m i wysokości aż 18 m! Przeniesienie projektu przygotowanego  w skali 1:100 na powierzchnię 3 500 m2 było dla wykonawców nie lada wyzwaniem. Mural ma przypominać o sztuce w życiu, potrzebie kreatywnego podejścia nawet do prostych działań, które mogą ożywić i ubarwić codzienność. Dodatkowym efektem, zamierzonym i doskonale wykorzystanym, jest lustrzane odbicie w sąsiadującym budynku pokrytym taflami szkła.

Talerz kolekcjonerski

„Słońce jest coraz bliżej…” – taki napis wkomponowany jest w dekorację jednego z talerzy kolekcjonerskich,  zaprojektowanego przez Otto Piene i bez wątpienia wyraża jego troskę o otaczający nas świat, z jednym z najbardziej palących problemów, jakim jest zmieniający się klimat. Mimo czasu, który dzieli nas od powstania tej dekoracji, przedstawione na niej słońce w wizji artysty intryguje, zachwyca, ale także niepokoi.

Patera z kolekcja Hommage an Philip Rosenthal

Kiedy po śmierci Philipa Rosenthal Juniora powstała idea stworzenia kolekcji poświęconych mu porcelanowych obiektów autorstwa artystów współpracujących z założonym przez niego działem Studio-Line, wśród zaproszonych twórców znalazł się także Otto Piene. Na porcelanowej płycie swego autorstwa umieścił tęczę, twierdząc, że Philip Rosenthal doskonale rozumiał fenomen gry światła, refleksów powstających w kontakcie ze szkłem czy porcelaną i jak mało kto przywiązywał wagę do kolorów.

Na wystawie we wrocławskiej Hali Czterech Kopuł poznamy inną, równie ciekawą część twórczości artysty, która z całą pewnością dopełnia obraz znany miłośnikom porcelany. Polecamy ją Waszej uwadze!

Leave a Reply

%d bloggers like this: