UROK WIELKANOCNYCH DEKORACJI

Wśród świątecznych zwyczajów najpopularniejszym, a zarazem najbardziej kojarzącym się z wielkanocnymi przygotowaniami jest dekorowanie jajek. Nie bez znaczenia jest oczywiście ich symbolika, jako że oznaczają nowe życie i odrodzenie, co idzie w parze z budzącą się po zimowym uśpieniu przyrodą. Nie dziwi więc fakt, że także najlepsze wytwórnie porcelany własnym językiem interpretują tę piękną tradycję.

Motywem, który pojawia się często na niewielkich porcelanowych zawieszkach w kształcie jajek są najpiękniejsze zwiastuny wiosny – kolorowe kwiaty. Delikatne szafirki, lilie czy przebiśniegi ukazane w naturalistyczny sposób, w oparciu o stonowaną paletę barw to doskonały sposób na uchwycenie piękna wiosennych kwiatów i wprowadzenie ożywczego powiewu do wnętrza. Z takich właśnie przedstawień słynie duńska manufaktura Royal Copenhagen.

Miłośników tradycyjnych dekoracji pełnych kolorów zainteresuje wielkanocna kolekcja Hutschenreuther. Swojskie dmuchawce czy irysy to jedne z wielu motywów, które pojawiają się na zawieszkach w kształcie jajek i dzwonków.

Stałym “bywalcem” wiosennych wnętrz jest też zając, który zależnie od naszych preferencji może stylistyką nawiązywać do tradycyjnych porcelanowych figur jak w kolekcji Fürstenberg, bądź też zwracać uwagę zabawną formą przypominającą ręczną robótkę jak w kolekcji Rabbits. Taki akcent przywodzący na myśl wykonaną np. na szydełku przytulankę przywoła dziecięce wspomnienia i pozwoli zadbać o beztroski nastrój.

Inną propozycję stanowią urocze jajka-pozytywki z francuskiej porcelany z Limoges. Każda z nich skrywa niewielką figurkę służącą do uruchomienia mechanizmu, dzięki której usłyszymy dźwięki znanych dzieł muzyki klasycznej lub jedną z francuskich melodii. Takie „jajko-niespodzianka” będzie też wspaniałym upominkiem dla entuzjastów unikatowych dekoracji wielkanocnych.

Po więcej inspiracji zapraszamy do naszych salonów i na http://www.rosenthal.pl.

3 Comments on “UROK WIELKANOCNYCH DEKORACJI

  1. Witam. Ponawiam swoją prośbę o opisanie serii Moliere którą często można w Polsce kupic i raczej jest najdroższa w paterkach.. Druga prośbą już bardziej aktualna to opisanie starej serii pod nazwą Succesion która oznaczano porcelane Rosenthal na początku 20 wieku. Kto ją wymyślił i od kiedy do kiedy była produkowana?

  2. Oczywiście chodzi o serię Seccesion. Przepraszam za literówkę

  3. Artykuł o uroku wielkanocnych dekoracji jest niezwykle inspirujący. Zawarte w nim pomysły i wskazówki na temat ozdób świątecznych są piękne i łatwe do wykonania. Cieszę się, że autor podzielił się tak kreatywnymi propozycjami, które mogą nadać wnętrzom świeżości i radości w czasie Wielkanocy. Artykuł dostarcza praktycznych porad i wspaniałych zdjęć, które zachęcają do własnoręcznego tworzenia tych magicznych dekoracji. Polecam go wszystkim, którzy chcą wnieść świąteczną atmosferę do swojego domu!

Leave a Reply

%d