“Jade”, czyli kilka słów o delikatnej porcelanie

Subtelny odcień i delikatność to cechy, które słusznie można określić mianem doskonale oddających właściwości porcelany. Miłośnicy „białego złota” wiedzą jednak, że porcelana porcelanie nierówna. Choć wykonane z niej obiekty mogą przetrwać wieki, a nawet trudne warunki zewnętrzne jak wysoka temperatura czy wilgotność nie są w stanie naruszyć ich struktury to w rozważaniach o porcelanie uwagę zwracają klasyfikacje dzielące wyroby na te wykonane z tzw. porcelany „twardej” oraz porcelany „miękkiej”, zwanej też bone china.

Okazuje się bowiem, że choć większość producentów na naszym kontynencie koncentruje się na produkcji porcelany twardej, o wysokiej zawartości kaolinu, która wypalana jest w bardzo wysokiej temperaturze (1350 – 1450 st. C) to istnieją również wyroby o składzie innym – zawierającej wprawdzie kaolin i skaleń, ale ze znaczną domieszką popiołu kostnego. Recepturę tego rodzaju przedmiotów opracował w Anglii Josiah Spode, po czym bone china opanowała ówczesne Imperium Brytyjskie i do dziś dominuje w Anglii i Irlandii. W ofercie Rosenthal również znajdują się cieszące się ogromną popularnością kolekcje, które wykorzystują ten właśnie rodzaj porcelany. Odmienny skład to także odmienne właściwości, co przekłada się na fakt, że wyroby tego typu są lżejsze i zapewniają wysoką przepuszczalność światła, zwracając też uwagę ciepłą barwą.

Obok zachwycających kwiatowymi dekoracjami kolekcji „Brillance” dekorowanych motywami autorstwa szwajcarskiej projektantki Reguli Stüdli częstym wyborem jest też minimalistyczny w formie i złożony z wielu elementów serwis „Jade”. Szeroka oferta elementów o różnym charakterze i przeznaczeniu pozwala na stworzenie zestawu uwzględniającego indywidualne preferencje. Jeszcze do 15/10/2023 kolekcja „Jade” jest dostępna w ofercie specjalnej: każdy Nabywca zestawu o wartości 2500 pln otrzyma BONUS w wysokości 1000 pln!

Leave a Reply

%d