Fürstenberg

260 lat tradycji sytuuje książęcą manufakturę porcelany Fürstenberg wśród najbardziej cenionych producentów w europie. na popularność tej marki wpływają z jednej strony – długa tradycja, z drugiej zaś – nowatorskie koncepty współczesnych projektantów i designerów, którzy współpracują z manufakturą i nadają jej produktom niepowtarzalny charakter.


Pierwsze prace przygotowawcze przy uruchomieniu manufaktury rozpoczęto już w 1747 roku z inicjatywy księcia brunszwickiego Karola I. Wyroby manufaktury od samego początku cechowały wysoka jakość i bogactwo kunsztownych zdobień. Oferta Fürstenberga do dziś obejmuje typowo barokowe, obficie zdobione serwisy („Grecque”), poprzez formy rokokowe („Alt Rose”), aż do empire („Melos”). Ten ostatni powstał na zamówienie Hieronima, brata cesarza Napoleona. To właśnie dzięki temu zamówieniu manufaktura uzyskała tytuł „dostawcy dworu cesarskiego”. Niewątpliwie jednym z najciekawszych wzorów proponowanych przez tę firmę jest „Goldring” – harmonijne połączenie porcelany w kremowym odcieniu o łagodnej organicznej formie, z delikatnym złoceniem na krawędziach. Manufaktura, pomimo upływu lat, w powstawaniu produktów nadal przywiązuje ogromną wagę do wkładu pracy ręcznej, choć na wielu etapach można by właściwie z niej zrezygnować. Fürstenberg jednak skrupulatnie pielęgnuje najlepsze tradycje wytwarzania porcelany, toteż wszystkie złocenia i wiele zdobień nanoszonych jest ręcznie. Firma jest synonimem najwyższej jakości. Jeśli jakieś przedmioty posiadają choć niewielkie uchybienia, od razu są one niszczone, po to aby nawet nie zaistniała pokusa dopuszczenia ich na rynek.

Bracia Sieger na salonach

W 2007 roku Manufaktura Fürstenberg postanowiła odmłodzić swój wizerunek i zaprosiła do współpracy parę projektantów – braci Sieger, którzy słyną w Niemczech z awangardowych rozwiązań. Swoją przygodę z projektowaniem rozpoczęli oni przed wielu laty, kiedy jako mali chłopcy przyglądali się pracy swojego ojca, jednego z najbardziej znanych niemieckich architektów. Dziś Michael – dyrektor kreatywny firmy – oraz Christian – szef komunikacji i marketingu – często podkreślają, że to właśnie Dieter Sieger nauczył ich kreatywnego myślenia, odwagi w zabawie formą i nieustępliwego dążenia do perfekcji. Wszystkie te cechy znajdują swe odzwierciedlenie w licznych projektach, które bracia przygotowywali m.in. dla takich gigantów, jak Duravit, Arzberg czy Dornbracht. Owocem współpracy braci Sieger z Książęcą Manufakturą Fürstenberg jest kolekcja „My China” – „Emperor’s Garden”. Zaprojektowana przez grafika i architekta Michaela Sieger’a, bogato dekorowana linia osadzona jest na krawędzi stylów. Minimalistyczną prostą formę porcelanowych elementów przełamują misternie ułożone dekoracje. Ornamentyka wyraźnie nawiązuje do stylistyki Orientu. Pełna symboliki (oparta wyłącznie na czterech kolorach: bieli, złocie, turkusie i czerwieni), opowiada legendę o złotym ptaku i tajemniczym karmazynowym drzewie. Każdy z elementów serwisu „Emperor’s Garden” zdobiony jest tradycyjną techniką ręcznego malowania złotem. O jego wyjątkowości stanowi także doskonale dopracowany funkcjonalizm. Misy i talerze są tak wyprofilowane, że można je zamiennie stosować jako przykrywki waz czy cukiernic. Wystarczy więc tylko kilka elementów, aby przygotować efektowne nakrycie stołu. Kolekcja jest jednak bardzo rozbudowana (znajdziemy w niej tradycyjne herbaciane i kawowe filiżanki i dzbanki oraz różnej wielkości i kształtów misy, półmiski czy talerze czy szereg elementów dekoracyjnych), co pozwala na dużą swobodę przy komponowaniu własnych porcelanowych zestawów.

Po sukcesie, jakim okazała się współpraca z awangardowymi braćmi Sieger, manufaktura Fürstenberg w 2009 r. zaprosiła do współpracy włoskiego artystę – Carlo Dal Bianco, który w swoich projektach korzysta z klasycznych form, wyrafinowanych i eleganckich, zawsze powiązanych ze stylami historycznymi.

One Comment on “Fürstenberg

Leave a Reply

%d bloggers like this: