Artis Orbis czyli świat sztuki

Zbliża się jubileusz 150-lecia niemieckiej manufaktury Goebel. Ten znany niemiecki producent porcelany wart jest naszej uwagi choćby z racji ciekawej koncepcji  przybliżenia nam sztuki wielkich mistrzów poprzez ukazanie jej na porcelanie.

Goebel od lat specjalizuje się w produkcji drobnych upominków z porcelany i szkła. W tej ofercie najciekawsza jest kolekcja filiżanek do espresso, których powierzchnia zdobiona jest motywami z malarstwa Leonardo da Vinci i Sandro Botticelli, wielkich francuskich impresjonistów czy twórców Art Nouveau. Wielkiego rzemieślniczego kunsztu wymaga produkcja obrazów na porcelanie, które firma ta produkuje w limitowanych seriach.

Specjalne miejsce w ofercie Goebela znalazł „król surrealizmu” Salvador Dali, dzięki czemu na szklanych wazonach, porcelanowych obrazach oraz całej serii użytkowych filiżanek odnajdujemy większość znanych obrazów tego wybitnego twórcy.. Wśród artystów, których dzieła zdobią największe muzea świata, znalazła się nieco zapomniana Tamara Lempicka, budząca wielkie kontrowersje artystka polskiego pochodzenia. Odmienną koncepcją jest „świat kotów” Rosiny Wachtmeister – niekończąca się kolekcja figurek porcelanowych kotów, smutnych lub wesołych, czasami zadumanych, czasami zakochanych… Ponad wszelka wątpliwość – kolekcja ta powstała z miłości do kotów!

Prawdopodobnie taki sam mechanizm zadziałał w przypadku młodziutkiej, niemieckiej artystki, Uty Koloczek. Z miłości do psów stworzyła cieszącą się niebywałym zainteresowaniem zabawną i ekscentryczną kolekcję porcelanowych figur. Pastelowe Chihuahua na złoconych podestach, czarno-białe pudle i charty, mopsy z biżuterią Svarowskiego to figurki, które daleko odbiegają od stereotypu porcelanowych bibelotów.

„Odkryciem” Goebela jest Michael Parkes, zwany „mistrzem realizmu magicznego” . Ten amerykański twórca urodził się w 1944 roku w USA, a przebywa aktualnie w Hiszpanii lub Indiach. W swej sztuce łączy elementy metafizyczne z filozofią Wschodu oraz naszym, europejskim realizmem. Jeśli zważymy na połączenie szlachetnego materiału, jakim jest porcelana, z talentem wielkich artystów – trudno pozostać obojętnym wobec finalnego efektu jakim staje się produkt tej firmy, obecnej dziś na wszystkich kontynentach.

Leave a Reply

%d bloggers like this: