Papierowa torebka

Niewiele produktów z porcelany zyskuje status “ikony designu” i budzi stałe zainteresowanie mimo upływu lat! Torebka z porcelany, która formą i strukturą przypomina torbę papierową powstała w 1977 roku, a zaprojektował ją jeden z najwybitniejszych projektantów skandynawskich Tapio Wirkkala.
10Produkowano ją pierwotnie z białej szkliwionej porcelany w kilku rozmiarach, a najmniejsza z nich miała zaledwie 10 cm wysokości. Kiedy powstała wersja kamionkowa, jej podobieństwo do torebki z surowego, szarego papieru stało się jeszcze wyraźniejsze.9 Kolejnym i naturalnym etapem było stworzenie kolekcji torebek z porcelany czarnej, co pozwala zwolennikom silnych kontrastów kolorystycznych tworzyć interesujące kompozycje czarno-białe.6 Z okazji wystawy “Rosenthal i fiński design” powstała jubileuszowa wersja tego wazonu z porcelany pokrytej glazurą platynową.8 Kolekcjonerów zainteresuje jeszcze szczególnie seria zdobiona glazurą a la Drexler. Helmut Drexler, który w muzeum porcelany w Selb ma własną pracownię, posiadł tajemnicę pokrywania glazury dekoracją uzyskiwaną dzięki skomplikowanym procesom wypalania tlenków metali szlachetnych, złota, srebra i platyny.2 Dzięki temu każdy przedmiot zdobiony jego techniką staje się swego rodzaju unikatem, a różnice wzoru, kolorów i ich intensywności są naprawdę intrygujące! 11Swego rodzaju artystyczną prowokacją, niekoniecznie zgodną z surową skandynawska estetyką jest wersja pozłacana.
Nowością tegorocznych targów Ambiente we Frankfurcie była premiera “Paper Bag” w kolorach pastelowych. Możemy wybierać w odcieniach od pastelowego różu, przez gołębi i turkusowy, aż do ciemnych czekoladowych brązów.

1

Leave a Reply

%d bloggers like this: