Czarne złoto Gianniego Versace

Z powodu bardzo wysokich cen sprowadzanych kiedyś do Europy, nieznanych tu wcześniej wyrobów z porcelany, nazywano ją “białym złotem”.

Patricia
Im cieńsze były porcelanowe naczynia, tym wyżej je ceniono, ale najważniejszy był czysty odcień bieli. Swego rodzaju paradoksem stały się jeszcze wyższe ceny rzadko spotykanej czarnej porcelany.

tac
Może dlatego, że tajniki jej produkcji posiadała tylko jedna bawarska manufaktura, która pilnie strzegła tajemnicy barwienia masy porcelanowej na kolor głębokiej czerni. Mowa tu o marce Rosenthal, która jeszcze w latach 60-tych wprowadziła na rynek czarno-biały serwis zaprojektowany przez Waltera Gropiusa.
BW
Pokusie stworzenia kolekcji z czarnej porcelany nie oparł się Gianni Versace, projektując w pierwszej fazie serię upominków z porcelany, jak wazony, zegary czy świeczniki.
Jednym z ciekawszych obiektów jest talerz dekoracyjny z bogatym złotym ornamentem, od niedawna w ofercie Rosenthal meets Versace znajduje się serwis, który produkowany jest w 2 wersjach – białej i czarnej, podobnie jak kiedyś TAC Gropiusa.
signature
Spektakularnym sukcesem była kolekcja Signature świadcząca o bliskim związku świata mody z projektowaniem przedmiotów użytkowych. Złocone 24-karatowym złotem elementy jak głowa meduzy i grecki meander, pojawiają się w kolekcji Donatelli jako zapięcia damskich torebek lub męskich pasków, podkreślając związek świata sztuki użytkowej ze światem mody.

1
Z okazji 25-lecia współpracy marki Rosenthal z atelier Versace zaprezentowano najnowszą kolekcję, w której efektownie połączono głęboką czerń ze złotym ornamentem.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: