Rosenthal i Madame Pompadour

Skrzyżowane miecze nie zawsze są dowodem na to, że sygnowana w ten sposób porcelana pochodzi z Miśni, a nazwa Sevres nie musi oznaczać, że porcelana powstała w królewskiej manufakturze usytuowanej pod Paryżem, w miejscowości o  tej samej nazwie.
sevres
Położony pod  Paryżem Wersal był niedoścignionym wzorem dla architektów projektujących książęce i królewskie rezydencje, a elegantki z całej Europy podążały za francuską modą.
Versailles_1
Również wielu niemieckich producentów porcelany ulegało wpływom kultury francuskiej tak dalece, że nazywali swe firmy „porcelain fabrique”, zamiast „Porzellanfabrik” a serwisom w manufakturze Rosenthal nadawano nazwy takie jak „Monbijou” czy „Sanssouci”.


Mało tego – na denkach filiżanek obok miejsca produkcji, Bavarii pojawiała się nazwa „Sevres”, co mogło sugerować nabywcom francuskie pochodzenie. Nazwisko metresy króla Francji, Madame Pompadour, używano w odniesieniu do innej, nieprodukowanej już kolekcji Rosenthala.
pompadour group
Pozostały z niej głównie filiżanki do espresso, poszukiwane przez kolekcjonerów, których pasję nazywano „la maladie de porcelain”, czyli chorobą porcelanową.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s