Rosenthal i Madame Pompadour

Skrzyżowane miecze nie zawsze są dowodem na to, że sygnowana w ten sposób porcelana pochodzi z Miśni, a nazwa Sevres nie musi oznaczać, że porcelana powstała w królewskiej manufakturze usytuowanej pod Paryżem, w miejscowości o  tej samej nazwie.
sevres
Położony pod  Paryżem Wersal był niedoścignionym wzorem dla architektów projektujących książęce i królewskie rezydencje, a elegantki z całej Europy podążały za francuską modą.
Versailles_1
Również wielu niemieckich producentów porcelany ulegało wpływom kultury francuskiej tak dalece, że nazywali swe firmy “porcelain fabrique”, zamiast “Porzellanfabrik” a serwisom w manufakturze Rosenthal nadawano nazwy takie jak “Monbijou” czy “Sanssouci”.


Mało tego – na denkach filiżanek obok miejsca produkcji, Bavarii pojawiała się nazwa “Sevres”, co mogło sugerować nabywcom francuskie pochodzenie. Nazwisko metresy króla Francji, Madame Pompadour, używano w odniesieniu do innej, nieprodukowanej już kolekcji Rosenthala.
pompadour group
Pozostały z niej głównie filiżanki do espresso, poszukiwane przez kolekcjonerów, których pasję nazywano “la maladie de porcelain”, czyli chorobą porcelanową.

Leave a Reply

%d bloggers like this: