Różne oblicza wiosny w sztuce

Wiosna to taki magiczny czas w roku, kiedy jesteśmy świadkami budzącej się do życia przyrody, a kwitnące rośliny ozdabiają otaczający nas krajobraz – od razu wszystko staje się przyjemniejsze, prawda? Nic dziwnego, że właśnie tę porę roku upodobali sobie artyści, którzy chętnie malują oblicze wiosny lub opisują jej wyjątkowość w poezji.

mucha
Alfons Mucha – czeski artysta, jeden z czołowych przedstawicieli secesji – chętnie uosabiał w swoich dziełach pory roku. Wiosnę wyobrażał sobie jako subtelną blond piękność z naręczem kwiatów. Nic dziwnego, że ten motyw jest jednym z chętniej reprodukowanych grafik autorstwa Muchy.

vanGogh
„Kwiaty migdałowca” Vincenta van Gogha to jeden z najbardziej uznanych obrazów i jeden z nielicznych namalowanych przez niego dla konkretnej osoby. Był to obraz przeznaczony dla nowonarodzonego bratanka artysty, który otrzymał takie samo imię jak autor dzieła. Van Gogh nie bez powodu wybrał na temat malowidła kwitnący migdałowiec – w końcu wiosna symbolizuje nowe życie! O tym jak bardzo wyjątkowe jest to dzieło świadczą słowa samego artysty, które przesłał do swojego brata:

Praca dobrze mi poszła, to ostatnie płótno z kwitnącymi gałęziami – zobaczysz, to jest może najlepsza, najcierpliwiej wykonana praca, jaką zrobiłem, namalowana ze spokojem i z większą stanowczością.

monet
„Nenufary” Claude’a Moneta znają chyba wszyscy, ale impresjonista równie chętnie malował kwieciste ogrody. Na obrazie „Dom artysty” malarz uwiecznił swoją posiadłość w Giverny pod Paryżem i malowniczy ogród, który osobiście pielęgnował. Ten piękny widok z płótna można zobaczyć na żywo – właśnie wiosna jest najlepszym czasem, aby wybrać się do tej urokliwej francuskiej miejscowości.

Van Gogh_Kwiat migdałowca

Tak jak wielcy artyści uwielbiali wiosnę, tak i my zachwycamy się jej pięknem. W kwietniu marka Goebel przygotowała 20% rabatu na wszystkie produkty! Kolekcja Artis Orbis przybliża nam świat wielkich artystów, przenosząc znane dzieła malarstwa na przedmioty użytkowe. Reprodukcje obrazów autorstwa m.in. Alfonsa Muchy, Claude’a Moneta czy Vincenta van Gogha odnajdziemy na porcelanowych obrazach oraz filiżankach, wazonach, świecznikach, a także lampach.

 

Leave a Reply

%d