Kobieca strona designu

Każda z nich ma swój niepowtarzalny i rozpoznawalny styl. Każda z nich jest otwarta na świat , odważna, poszukująca nowych wyzwań. Każda realizuje swoją pasję. Kobiety w designie – projektantki, malarki, architektki, rysowniczki. Ich charyzma, talent i wyobraźnia przełożyły się na wiele legendarnych projektów Rosenthal.


Dzięki Reguli Stüdli w ofercie bawarskiej manufaktury pojawiły się subtelne, eteryczne kwiatowe dekoracje dwóch wersji serwisu „Brillance” – „Tajemniczy Ogród” i „Alpejski Ogród” oraz urokliwy i delikatny wzór „Maria Róża”, który ozdobił elementy kultowej kolekcji „Maria”.


Nadzwyczaj wszechstronna designerka Patricia Urquiola, znana z licznych projektów wykonanych dla światowych liderów jak Alessi, De Padova, Driade, Kartell, Molteni czy Moroso, dziś jest ikoną nowoczesnego wzornictwa. Dla Rosenthal zaprojektowała oryginalną kolekcję „Landscape” – w wersji białej oraz w połączeniu bieli z kobaltowymi zdobieniami, inspirowanymi tradycyjną japońską sztuką barwienia tkanin.


Podczas wieloletniej współpracy manufaktury Rosenthal z domem mody Versace autorem większości wzorów przeniesionych na porcelanę był Gianni, niemniej jednak jego siostra także może poszczycić się znakomitymi projektami. Ekscentryczna i nieco kontrowersyjna, zawsze żyjąca w cieniu brata Donatella stworzyła dla Rosenthal między innymi bardzo kobiecą kolekcję „Jungle”. Roślinne motywy zdobiące tę serię pochodziły z sukni projektu Donatelli, w której Jennifer Lopez odbierała nagrodę Grammy.


Do grona znakomitych projektantów współpracujących z manufakturą Rosenthal kilka lat temu dołączyła także polska artystka, absolwentka londyńskiej uczelni Royal College of Art, Ewelina Wiśniowska, która stworzyła dekoracje dla kultowej serii TAC autorstwa Waltera Gropiusa. Do tej pory artyści tworzyli dekoracje jedynie dla dzbanka, Ewelina Wiśniowska zaskoczyła natomiast prezentując całościową koncepcję w postaci serwisu „TAC Palazzo”, który można interpretować jako hołd złożony Philipowi Rosenthalowi z okazji setnej rocznicy jego urodzin.

Leave a Reply

%d bloggers like this: