Cairn Young – siła detali

„Think big – and think about the detail” – to motto brytyjskiego duetu projektantów, który reprezentuje współczesną scenę londyńskiego designu. Ich pomysły są innowacyjne i niebanalne, a wykreowane formy balansują na granicy obiektu użytkowego i rzeźby.  Robin Platt i Cairn Young w swoim studio w Kensington (Londyn) tworzą niezwykłą atmosferę, która przekłada się na nieszablonowe projekty. Cairn Young, obok działań prowadzonych we współpracy z Robinem Plattem, od połowy lat dziewięćdziesiątych pracuje także dla międzynarodowych firm. Jego poszukiwania w różnych dziedzinach obejmują zarówno unikalne projekty artystyczne i instalacje, jak i wzory przeznaczone do masowej produkcji dla marek takich jak m.in. Sawaya&Moroni z Włoch, francuski Baccarat Crystal oraz niemiecki Rosenthal.

Wieloletnia współpraca projektanta z bawarską manufakturą porcelany przyniosła m.in. kolekcję „A la Carte” czy elementy serwisu „Free Spirit”, które aktualnie goszczą na wielu stołach i są dowodem na to, jak duże znaczenie ma dziś kreatywne podejście do tradycji serwowania dań. Platt i Young nastawieni na poszukiwanie nowych form, które niejednokrotnie zrywają z klasycznymi rozwiązaniami, w swych projektach zrezygnowali z obecności wazy czy salatery. W ich miejsce wprowadzili nieznane dotąd rozwiązania, traktując stół jako pole gry z formą i okazję do zabawy konwencjami. To nowatorskie i przełomowe podejście doceniono także umieszczając projekty Younga stworzone dla Rosenthal w stałych kolekcjach muzeów, jak choćby Victoria&Albert Museum w Londynie.

Rosenthal, wazon "Phi"

Innowacyjność projektów Cairna Younga widać także w jego najnowszym koncepcie, który podczas zakończonych niedawno targów Ambiente we Frankfurcie został wyróżniony prestiżową nagrodą IF Design Award 2020. Kolekcja wazonów „Phi” oparta jest na połączeniu prostej bryły z geometrycznymi elementami, które dając efekt trójwymiarowości, zmieniają przedmiot użytkowy w intrygującą rzeźbę. O jej wyjątkowości decyduje właśnie precyzja, z jaką opracowano szczegóły. Bo liczy się detal!Cairn Young Rosenthal

Leave a Reply

%d bloggers like this: