Powrót “Zakochanych”

Na polanie, na ulicy, w domku na drzewie, na polu golfowym, w parku, wśród zieleni, na łódce, a przede wszystkim na miejskich ławeczkach… Raymond Peynet swoich „Zakochanych” umieszczał w najrozmaitszych sceneriach, ale niezależnie od entourage’u, nie sposób oprzeć się ich urokowi. Po wielu latach na porcelanie Rosenthal znów można odnaleźć niezapomniane projekty francuskiego mistrza rysunku.


Kiedy pewnego letniego popołudnia w 1942 roku Raymond Peynet, przysiadłszy na miejskiej ławce, wyobraził sobie postać skrzypka i wsłuchanej w jego grę wielbicielki, nie przypuszczał zapewne, że właśnie rozpoczyna się największa przygoda jego życia.
Peynet kubki
Wkrótce skrzypek przerodził się w poetę, a dziewczyna okazała się jego miłością. Tak narodzili się „Zakochani”. Peynet stworzył ponad 6000 rysunków przedstawiających najsłynniejszą francuską parę. Romantyczny chłopak w meloniku i jego narzeczona stali się popularni na całym świecie.
obrazy
Pojawiali się w książkach, na znaczkach pocztowych, w oparciu o projekty Peyneta produkowano też lalki i figurki. W Japonii powstał nawet pomnik przedstawiający parę, która na całym świecie stała się symbolem wiecznej miłości.  Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w manufakturze Rosenthal powstała seria przedmiotów użytkowych zdobionych grafikami francuskiego rysownika. Wśród wazonów, obrazków na porcelanie czy pater pojawiły się także misternie wykonane figurki.
zakochana_para_figura

Ostatnio Rosenthal znów sięgnął po twórczość Peyneta wprowadzając do bieżącej oferty kubki i talerzyki z nieprezentowanymi dotychczas na porcelanie projektami artysty. I tak „Zakochani”, wciąż niezmiennie pełni uroku, odbywają bajkowy lot balonem, odjeżdżają w romantyczną podróż pociągiem, a także nieśpiesznie wędrują na… żółwiu! Choć znani od przeszło półwiecza, nie zestarzeli się ani trochę. Czy to magia miłości?

Leave a Reply

%d bloggers like this: